Zengezur’da Türkiye ayağının ihalesi tamam

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Zengezur Koridoru’nun Türkiye’de kalan ayağı için ihaleye çıkıldığını söyleyerek, “Önümüzdeki günlerde orada da çalışmaya başlayacağız” dedi.

Azerbaycan’da “Transit Koridorların Oluşturulmasına İlişkin Üst Düzey Panel: Avrasya’nın Potansiyelinden Faydalanmak” konulu panelde konuşan Bakan Uraloğlu, özetle şunları söyledi:

168 MİLYAR DOLAR YATIRIM

“2053 vizyonumuzda Asya, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu arasında artan ticarete paralel olarak ulaştırma bağlantılarını artırmayı hedefliyoruz. Ulaştırma altyapısına 2002-2023 yılları arasında yaklaşık 194 milyar dolarlık yatırım yaptık. 2053 yılına kadar yaklaşık 168 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz.

BULGARİSTAN’A YENİ BİR KAPI

Bulgaristan ile ikinci demiryolu geçişini İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden yapmayı planlıyoruz. Bulgaristan’a da yeni bir kapı açılmasıyla ilgili mutabakat sağladık. Orta Koridor’dan ülkemize gelecek yüklerin alternatif kanallardan Avrupa’ya ulaşmasına yönelik de yatırım planlıyoruz.

ZENGEZUR PLANI

Zengezur Koridoru üzerinde Azerbaycan’la beraberce çalışıyoruz. O koridorda şu anda Azerbaycan tarafında çok büyük bir çalışma var. Ülkemizde kalan 224 kilometrelik kesiminin ihalesini yaptık. Önümüzdeki günlerde orada da çalışmaya başlayacağız. Dolayısıyla hem alternatif güzergâh oluşturuyoruz hem de kapasiteyi artırmış oluyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx