Sarıyer’de 19 Mayıs coşkusu

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, coşkuyla kutlandı. Resmi çelenk sunma töreni ve bando gösterisiyle başlayan kutlamalar, Can Gox konseri ile son buldu.

Sarıyer Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına gençlerin bando gösterisi ve çelenk sunma töreni ile başladı. Bayram heyecanı İstinye Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Mustafa Yener Spor Salonu’nda hazırlanan program ile devam etti. Akşam saatlerinde de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan 7’den 70’e yüzlerce Sarıyerli, üniversite müzik kulübü öğrencilerinin ve Can Gox’un sahne aldığı konser ile eğlendi.

ÖĞRENCİLERE KANO VE TÜPLÜ DALIŞ EĞİTİMİ HEDİYE EDİLDİ

İstinye Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı kutlamalar kapsamında gösteriler, zeybek, ödül töreni ve mini bir konser verildi. Resim, şiir, kompozisyon ve atletizm alanında dereceye giren öğrencilere hediyeleri Sarıyer Belediyesi tarafından verildi. Sarıyer Belediyesi’nin hazırladığı hediye çantaların içerisinde hoparlör, kulaklık ve 2 GB internet kartının yanı sıra Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yazdığı mektup ve öğrenciler için 14. Yaz Spor Okulları kapsamında verilecek olan tüplü dalış ve kano eğitimlerine ücretsiz kayıt hakkı da yer aldı.

“BU ÜLKEYİ SOKAKTA BULMADIK”

Şükrü Genç, kutlamada yaptığı konuşmasına, şair Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye şiiriyle başladı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözüyle devam etti. Genç, şunları söyledi:

“104 yıl önce bugün emperyalizme karşı tam bağımsızlık, iş birlikçilerine karşı milli egemenlik mücadelesine başladık. Evet, yorgunduk, yoksulduk, yoksunduk ama umutluyduk. Direndik cesaretle, dayanışma ile, kararlılık ile, inat ile. Kazandık; şehitlerimizin kanı, gazilerimizin özverisiyle yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden tam bağımsız bir ülke inşa ettik. Şerife Bacıyla, Seyit Onbaşıyla, Sütçü İmam’la, Nezahat Onbaşıyla, Yörük Ali ve daha 10 binlerce isimsiz kahramanın sayesinde başardık. Bu ülkeyi sokakta bulmadık. Ağır ama gurur dolu bedeller ödedik. Bu bedelleri tekrar ödememek için hepimiz 104 yıl önceki ruhu sürdürmek zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir ülkedir. Bu ülke insanının akıl ve bilimin ışığında, birlik ve beraberlik ruhuyla yapamayacağı hiçbir şey yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir