Reddit’teki protesto sürüyor: Çalışanlara saldırı olabileceği konusunda uyarı gönderildi!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Reddit, geçtiğimiz günlerde üçüncü taraf uygulamalar için API desteğini ücretli hale getirdi. Ardından buna isyan eden kullanıcılar, platformda protesto başlattı. Bugün ise Reddit CEO’su, çalışanlara dikkatli olmaları konusunda bir uyarı gönderdi. İşte ayrıntılar…

CEO Steve Huffman: Dışarıda Reddit logolu kıyafet giymeyin!

Kullanıcılar, Reddit’ın API desteğini ücretli hale getirmesine kızgın. Çünkü üçüncü taraf bir geliştirici tarafından yayımlanan ve platform kullanıcılarının ana uygulama yerine tercih ettiği Apollo uygulaması da bu sebepten ötürü kapanacak. Zira uygulamanın daha iyi bir arayüz sunduğu düşünülüyordu ve bu nedenle yüz binlerce kişi tarafından kullanılıyordu.

Reddit’in API desteğini ücretli hale getireceği açıklamasının ardından Apollo uygulamasının geliştiricisi, uygulamanın kapanacağını açıkladı. Bunun üzerine platform genelinde resmen büyük bir protesto başladı. Yüz binlerce üyesi olan toplulukların pek çoğunluğu, Reddit’in kazancını azaltmak için gizli hale geldiler. Böylelikle paylaşımlar ana sayfaya düşmeyeceği için etkileşimi düşürmeyi hedefliyorlar.

Bugün ise Reddit’in CEO’su Steve Huffman, çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, kazançlarda ciddi bir değişiklik fark etmediklerini ve şirket kararlarının kullanıcıların istediklerinden daha önemli olduğunu vurguladı.

Bununla beraber, dışarıda Reddit logolu bir kıyafet giyerken dikkatli olmalarını ve karara öfkeli kullanıcılar tarafından saldırıya uğrayabilecekleri konusunda uyardı. Steve Huffman’ın ilgili maili şu şekilde;

Şu ana kadar gelir üzerinde önemli bir etki fark etmedik ve bunu takip etmeye devam edeceğiz.

Bununla ilgili çok fazla gürültü var. Gördüğümüz en gürültülülerden biri. Lütfen takımlarımızın bu konuda bilgilendirildiğini bilin ve Reddit üzerindeki tüm patlamalar gibi, bu da geçecek.

Üzgünüm bunu söylemek zorundayım, ancak lütfen kamusal alanda Reddit kıyafetleri giyerken dikkatli olun. Bazı insanlar gerçekten kızgın ve sizin onların öfkesinin hedefi olmanızı istemiyoruz.

Steve Huffman

Reddit’in API desteğini ücretli hale getirmesi konusunda geri adım atacağı düşünülüyor. Zira pek üçüncü taraf uygulama, kapanacağını açıkladı ve kendini gizli hale getiren topluluk sayısı da gittikçe artıyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Reddit’in kararı için yapılan protestolar son bulacak mı? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir