Raporlar sızdırıldı: ABD’nin en büyük operatörü yıllardır casusluk yapmış!

Teknoloji sitesi Wired, ABD hükümeti tarafından yürütülen ve telekom operatörü AT&T tarafından yürütülen gizli bir devlet gözetim programının varlığını doğrulamak için sızdırılan polis belgelerini, bir Beyaz Saray notunu ve ABD Senatörü Ron Wyden tarafından Adalet Bakanlığı’na (DOJ) gönderilen bir mektubu analiz etti.

10 YILI AŞKIN SÜREDİR VATANDAŞLARI İZLEDİĞİ BELİRLENDİ

Soruşturmanın ayrıntılarına göre, federal, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleri on yılı aşkın bir süredir Veri Analitik Hizmetleri (DAS) adı verilen gizli ve tanımlanamayan bir program kapsamında milyonlarca ABD vatandaşını izliyor.

Bu programın sadece suçluların arama kayıtlarını değil, aynı zamanda ailelerini, ailelerinin arkadaşlarını ve herhangi bir suç faaliyetinden şüphelenilmeyen sayısız diğer insanı da izlediği bildiriliyor.

PROGRAMA 6 MİLYON DOLARDAN FAZLA PARA GİRİŞİ SAĞLANDI

Eskiden Hemisphere olarak bilinen DAS programı, abone tabanına göre ABD’nin en büyük telekom operatörü olan AT&T’nin yardımıyla arama verilerini yakalıyor. Wired tarafından incelenen bir Beyaz Saray notu, Başkanlık ofisinin AT&T’nin altyapısı kullanılarak yapılan tüm aramaları kaydetmek için programa 6 milyon dolardan fazla para sağladığını gösteriyor.

AT,&T sözcüsü Kim Hart, Wired’ın DAS programı hakkındaki yorum talebini reddetti ve şirketin kolluk kuvvetlerinden gelen yasal taleplere uyması gerektiğini söyledi. Ancak, operatörün kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için Amerikalıların yıllarca süren arama verilerini saklamasına izin veren bir yasa yok.

“DAS, uyuşturucu kaçakçılığına adanmış bir program kapsamında yönetilirken, Kuzey Kaliforniya Bölgesel İstihbarat Merkezi’nden (NCRIC) sızdırılan bir dosya, Daly City ve Oakland’dakiler gibi yerel polis teşkilatlarının, görünüşte uyuşturucuyla ilgisi olmayan çözülmemiş davalar için DAS verilerini talep ettiğini gösteriyor.”

VERI ANALİTİK HİZMETLERİ’NİN (DAS)AMACI DIŞINDA KULLANILDIĞI İDDİA EDİLDİ

Raporda ayrıca polisin DAS verilerini şüphelilerin yanı sıra yakın arkadaşlarını gözetleyerek mağdurları tespit etmek için talep ettiği örneklere de yer veriliyor. Kolluk kuvvetleri belgeleri ayrıca DAS programının geniş kapsamını ve ABD Posta Servisi müfettişinden New York Ceza İnfaz Kurumu şartlı tahliye memuruna kadar yetkililerin nasıl Veri Analitik Hizmetleri (DAS) eğitimi aldığını ortaya koyuyor.

DAS programının finansmanının 2013 yılında eski Başkan Obama döneminde ve The New York Times’ın Hemisphere programının ayrıntılarını ilk kez ifşa etmesinin ardından askıya alındığı bildirildi. Ancak finansman 2021’de tekrar durdurulmadan önce Donald Trump döneminde yeniden başlatıldı. Wired tarafından elde edilen Beyaz Saray notu, AT&T’nin veri madenciliği programının finansmanının Başkan Joe Biden döneminde bir kez daha yeniden başladığını gösteriyor.

KAYNAK: WİRED | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir