Otomobil Değil Şiir: Bugatti, Kanat Taksak Uçacak Yeni Hız Canavarı Toubillon’u Tanıttı

Bugatti, Chiron’u sonlandırma kararı almış olsa da yerine bir başka hız canavarını çoktan hazırlamış gibi duruyor. Görünüşü ikonik modeli andıran yeni Toubillon, yepyeni V16 hibrit motoru ve saatte 444 km/s’e ulaşan hızıyla Chiron’un boşluğunu doldurmaya aday. 

Bugatti’nin yeni modeli hakkında çok sayıda söylenti dolaşıyordu ancak bugün gerçekleştirilen tanıtım ile birlikte hepsinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Hızlı otomobiller konusunda dünya çapında bir şöhrete sahip olan firma yine yapacağını yapmış. Aracın özellikleri o kadar iyi ki bir noktadan sonra saçma geliyor. 

O kadar büyük motora rağmen çok hafif

Tourbillon’un kaputunun altında 8,3 litrelik bir motor ve üç elektrik motoru bulunuyor. Turboları olmadan 9000 devirde çalışabilen ve 1000 beygir güç üreten bu motora rağmen aracın toplam ağırlığı ise sadece 251 kilogram, yani gücü kuvveti yerinde dört kişi aracı dört köşesinden tutup pekâlâ havaya kaldırabilir. Karşılaştırma olması açısından standart W-16 motorlar 400 kilogram geliyordu. 

Aracın ön aksta iki, arka aksta ise bir adet olmak üzere üç adet elektromotoru bulunuyor. 25kWh’lik bataryaya bağlı motorlar toplamda 800 beygir güç üretiyor. Böylece aracın güç ünitesi 1800 beygire ulaşıyor. Bu güç sayesinde aracın 0-100 km/s hızlanması sadece 2 saniyede gerçekleşiyor. Ayağınızı gazdan çekmemeyi başarırsanız 5. saniyede 200 km/s, 10. saniyede 300 km/s hıza ulaşıyorsunuz.

Olur da eylemsizlikten geri savrulmadıysanız ve 25 saniye boyunca gaza basabileceğiniz uygun bir yerde iseniz Tourbillon, 380km/s’lik maksimum hızına ulaşıyor. Tabii bu durum normal mod için geçerli, Speed Key’i takarsanız araç 444 km/s’lik gerçek en yüksek hızına ulaşıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx