Mobilyada 2028 hedefi 12 milyar dolarlık ihracat

EKONOMİ SERVİSİ – Yıllık üretim hacmi 12 milyar dolara, ihracatı ise 5 milyar dolara yaklaşan Türk mobilyasının dünyadaki tanıtım ve pazarlama çalışmalarının destekleyici gücü olan fuara, 1000’den fazla firma 3000’den fazla markasıyla katılım sağlayacak. 23 – 28 Ocak 2024 tarihleri düzenlenecek olan fuarı, 30 bini yabancı olmak üzere toplam 200 bin sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Fuara iki ay var ve şimdiden kayıt yaptıran yerli ve yabancı alıcı sayısı 160 bin. Umuyorum hedef rakamımız olan 200 binin üstüne çıkacağız” dedi.

Dünyanın en önemli mobilya üreticisi ve ihracatçısı olmak istediklerinin altını çizen Güleç, “Bugün 200 ülkede evleri bizim ürettiğimiz mobilyalar süslüyor. Hedefimiz ulaştığımız tüm pazarlarda Türk mobilyasının tasarım ve ürün kalitesinin benimsenmesini sağlayarak dünyanın en büyük 5 üreticisi arasına girmek. Özellikle bakanlığımızla etkileşim halinde 2028 vizyonu için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Sektörümüzün bilgi, donanım ve motivasyonu 2028 yılı için hedeflediğimiz 12 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirebilecek güçte” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx