İsrail: Esirler evlerine dönmeden Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyecek

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi’nde rehin tutulan İsrailliler evlerine dönmeden Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söyledi. Katz, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, 6. gününe giren İsrail-Filistin çatışmasında abluka altındaki Gazze’de İsrail’in yoğun bombardımanı nedeniyle artan insani yardım çağrılarına cevap verdi.

AA’nın aktardığına göre İsrailli Bakan, “Gazze’ye insani yardım mı? İsrailli esirler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik şalteri açılmayacak, hiçbir su musluk açılmayacak ve hiçbir yakıt kamyonu içeri girmeyecek” ifadelerini kullandı. Katz, İsrail’in Gazze’de silahlı-sivil ayrımı yapmaksızın toplu cezalandırma yöntemine başvurduğu yönünde yapılan uluslararası tepkilere, “İnsani olana karşı insani. Kimse bize ahlak dersi vermesin” sözleriyle çıkıştı.

‘EN AZ 150 KİŞİ ESİR ALINDI’

Öte yandan İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari de, Hamas’ın Gazze’den İsrail topraklarına düzenlediği saldırılarda esir alınan kişiler arasında yabancıların da bulunduğunu bildirdi. Cumartesi gününden beri 222 İsrail askerinin öldüğünü aktaran Hagari, Gazze’ye düzenlenen operasyonla Hamas’ın yönetim kabiliyetini sona erdirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi de, İsrail askerleri, yabancılar ve çocuklar dahil sivillerin aralarında olduğu en az 150 kişinin Hamas tarafından esir olarak Gazze’ye götürüldüğünü aktardı. Kızılhaç Orta Doğu Direktörü Fabrizio Carboni, rehinelerin serbest bırakılması için Hamas ve İsrail’le temas halinde olduklarını söyledi.

İsrail Hükümeti Basın Ofisi de, Hamas’ın saldırılarında ölen ya da kaybolan yabancıların sayısını paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx