eLogo ‘Finansal İnovasyonun Geleceği: Gömülü Finans’ Raporunu Yayınladı

eLogo ‘Finansal İnovasyonun Geleceği: Gömülü Finans’ Raporunu Yayınladı

Logo grup şirketlerinden eLogo’nun hazırladığı “Finansal İnovasyonun Geleceği: Gömülü Finans” raporu, gömülü finansın ekosistem üzerindeki faydalarına, kurumlara sağladığı avantajlara ve sektörel etkilerine odaklanıyor. Rapor, finansal hizmetlerin finansal olmayan platformlara entegre edilmesiyle tüketicilere daha geniş bir erişim sağladığını ve şirketler için yeni fırsatlar yarattığını ortaya koyuyor.  ERP içi gömülü finans son dönemin yükselen trendi olarak dikkat çekiyor.

Yeni teknolojiler ve düzenlemeler sayesinde finansal hizmetlere en uygun yerde ve zamanda kolayca ulaşılabilirken, geleneksel bankacılık kanallarının dışında hizmet sunan bankalar, fintech şirketleri, teknoloji firmaları ve çevrimiçi platformlar  gömülü finans kavramı çatısı altında birleşiyor. Gömülü finans, finansal hizmetleri günlük süreçlerin bir parçası haline getirerek tüketicilere daha erişilebilir, hızlı ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Şirketler, müşteri memnuniyetini artırmak, operasyonel verimliliklerini iyileştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için finansal hizmetleri, sundukları ürün ve hizmetlere entegre etmeyi amaçlıyor. 

 

“Gömülü finansı geniş bir kullanıcı tabanına taşıdık”

Finansal hizmetler sektöründe dönüşümün tüm hızıyla devam etiğini ifade eden eLogo Genel Müdürü Başak Kural, “Yeni teknolojiler ve regülasyonlar inovasyonu beraberinde getiriyor ve sektör yeni oyuncularla birlikte genişliyor. Hazırladığımız raporla birlikte açık finans ekosistemine doğru yol aldığımız bu yenilikçi dönemde, sektörün geleceğine yön veren trendlerden biri olan gömülü finansa ışık tutmayı amaçladık. Gömülü finansla, bankacılık hizmetleri günlük faaliyetlerimizin doğal bir katmanı haline gelerek, sürtünmesiz bir deneyim sunuyor. Her şeyi tek bir ekrandan yönettiğimiz yeni bir dönem bizi bekliyor. eLogo olarak biz de yıllardır bu doğrultuda, ülkemizde iş dünyasının dijital çözüm ortağı olarak konumlanıyoruz. Gömülü finans kavramı henüz somutlaşmamışken geliştirmeye başladığımız fintech çözümlerimiz kapsamında, başta Logo ERP çözümleri olmak üzere iş dünyasında hizmet veren ERP çözümlerine finansal hizmetlerimizi entegre ettik. Böylece gömülü finansı geniş bir kullanıcı tabanına taşıdık. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde şirketlerin ihtiyaç anında Logo ERP sistemleri içerisinden kredi gibi finansman tekliflerine erişmesine olanak sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

Fintech dünyada ve Türkiye’de yatırımcıların gözdesi

Fintech yatırımları, geçtiğimiz iki yılda rekor seviyeler kaydederken, Türkiye de dahil olmak üzere küresel çapta yatırımcıların gözdesi olmayı sürdürüyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde küresel girişim yatırımları arasında fintech’ler öne çıktı. Yılın ilk üç ayında, en büyük 10 küresel yatırım sermayesi işlemi içerisinde 3 tane fintech yatırımı yer aldı. Yılın ilk yarısında ise küresel fintech yatırımları 52,4 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu rakam rekorlar yılı olan 2021’in altında kalsa da, fintech alt sektörlerine yatırımlar devam ediyor. Küresel yatırım gündeminde ön sıralarda yer alan gömülü finans ise 2023’ün ilk 11 ayında 621 milyon dolarlık yatırım aldı.

Türkiye’de de start-up yatırımlarında fintech alanına olan ilgi sürüyor. 2023’ün ilk çeyreğinde sektör 13.6 milyon dolarlık işlem hacmiyle en büyük payı elde etti. İkinci çeyrekte 9 işlemle en çok yatırım alan dikey oldu ve 7.1 milyon dolar yatırım topladı. Üçüncü çeyrekte ise 5 işlemle ikinci sırada yer aldı.

 

B2B ödemeler büyük bir potansiyel taşıyor

Gömülü finans, müşterilere tanıdık ve güvenilir bir kurumsal ekosistem içinde sürtünmesiz bir şekilde finansal hizmet sunma imkânı sağlıyor. Gömülü finans sağlayıcıları, finansal olmayan kuruluşlara kendi bankacılık hizmetlerini sunma olanağı sağlarken, aynı zamanda müşteri deneyimini ve alternatif gelir kaynaklarını kontrol etme fırsatı veriyor. Bu sayede kuruluşlar, işlem maliyetlerini azaltarak müşterilerine daha fazla kullanıcı dostu bir deneyim sunma şansı elde ediyor.

Gömülü finans hizmetlerinin kategorileri son dönemde çeşitlense de, mevcut hizmetler ağırlıklı olarak ödeme, sigorta, kredi ve yatırım olarak şekilleniyor. Özellikle B2B ödemeler, gömülü ödemeler kategorisi için büyük bir potansiyel sunuyor. Bu fırsatlar B2B e-ticaret pazarları ve muhasebe yazılımları gibi erişim kanalları etrafında toplanıyor. Küresel B2B ödemelerin, 2027 yılına kadar toplam gömülü ödemelerin üçte birinden fazlasını oluşturacağı öngörülüyor.

Risklerin önceden tespiti söz konusu olduğunda öne çıkan gömülü sigorta kavramı, şirketlerin bütüncül bir müşteri deneyimi sunmayı amaçlamasıyla birlikte birçok sektörde uygulama alanı buluyor. Gömülü sigortanın 2032 yılına kadar küresel sigorta dağıtımının %16’sını oluşturması bekleniyor. Türkiye’deki fintech sektöründe de gömülü sigortanın uygulanmaya başladığı görülüyor.

 

Tüm ekosistem için fırsatlar sunuyor

B2B tarafta finansal olmayan kurumlar için gömülü finans, ödemelerde maliyetleri ve karmaşıklığı azaltarak etkin bir hazine yönetimi vadediyor. B2C tarafında ise müşterilerinin harcama alışkanlıklarıyla ilgili yeni bir öngörü sağlıyor. Tüketiciler için finansal hizmetlere erişimi kolaylaştıran gömülü finans, finansal hizmet sağlayıcıları için ise yeni ve düzenli gelir kaynakları oluşturma fırsatı sunuyor. Finansal kurumlardaki yöneticilerin %70’i, gömülü finansın iş stratejilerinin temel bir parçası veya bütünleyici bir unsuru olarak görüyor. Ayrıca bu yenilikçi kavram, ülkelerin nakitsiz ekonomi hedeflerine yardımcı olması açısından büyük önem taşıyor.  

 

KOBİ’ler gömülü finansa ısınıyor

Gömülü finans KOBİ’lere operasyonel verimlilik, maliyet optimizasyonu, iyileşen nakit akışı gibi birçok konuda fayda sağlıyor.Küresel trendlere bakıldığında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin arka ofislerindeki finansal faaliyetlerini iyileştirmeye yönelik çözümler geliştiren B2B fintech’ler ön plana çıkıyor. Gömülü finansın 2025 yılına kadar küresel KOBİ bankacılık pazarının dörtte birini oluşturacağı ve neredeyse 124 milyar dolarlık bir değeri temsil edebileceği tahmin ediliyor. 

 

Sektörel bazda ise perakende ve e-ticaret, uzun vadede gömülü finans için olgunluğun ve fırsatın en yoğun olduğu sektör olarak dikkat çekiyor. 2030 yılına kadar gömülü finans fırsatlarının neredeyse %50’sinin perakende ve e-ticaretten geleceği öngörülüyor. 

 

Yükselen trend: ERP içi gömülü finans

ERP sistemlerine entegre gömülü finans, sektördeki küresel trendler arasında gelecek dönem için öne çıkıyor. Bu alanda, geleneksel bankalar ile ERP sağlayıcıları arasındaki iş birlikleri giderek artıyor. ERP içi gömülü finans sayesinde, tüm süreçler tek bir ekran üzerinden, tek bir çözüm aracılığıyla yonetilebiliyor. Ayrı ayrı ekranlar arasında geçiş yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor. Pazarlama, insan kaynakları ve tedarik zinciri gibi alanlar da finansal operasyonların paydaşı haline geliyor. Böylece finansal mükemmeliyet ve akıcı süreçler elde edilirken, finansal hizmetler kurumların DNA’sına entegre ediliyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx