Dolar birden 21 liraya düşecek! Daha önce benzeri yaşanmadı! Türkiye’de piyasaları sarsacak gelişme

Milyonlarca yatırımcının dikkatini çeken iddialardan biri ortaya atıldı. Ünlü ekonomist Robin Brook, doların Türk Lirası karşısında değer kaybedeceği öngörüsünde bulundu.

Yaptığı açıklamada, doların 8 TL’ye kadar düşebileceğini belirtti ve bu öngörüsünü Türkiye’nin ihracat rakamlarına dayandırdı.

Robin Brook’un analizine göre, doların 8 TL’ye kadar düşebileceği öngörüsü ortaya atıldı. Brook, doların Türk Lirası karşısında değer kaybedeceğini ve bu düşüşü Türkiye’nin ihracat rakamlarıyla desteklediğini belirtti.

IIF Baş Ekonomisti Robin Brook, sosyal medyada paylaştığı bir grafikle Türkiye’nin ihracat performansını vurgulayarak doların Türk Lirası karşısındaki adil değerini belirtti.

Grafikteki verilere dayanarak Türk Lirası için adil değerin 21 TL olduğunu dile getiren Brook, bu durumun şaşırtıcı gelebileceğini ancak ihracat ve ithalattaki değişimlere odaklanmanın önemli olduğunu ifade etti.

Brook’a göre, Türkiye’nin ihracatında dikkate değer bir artış yaşanırken ithalatta bir azalma gözlemleniyor. Bu durum, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki adil değerinin belirlenmesinde önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Brook, Türk Lirası’nın adil değerinin 21 TL olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Türkiye’nin ihracat rakamlarına baktığımızda, Türk Lirası için adil değerimiz $/TRY 21,00’dir. Bu iddialı gelebilir ancak Türkiye’nin ihracatındaki artışa dikkat etmek gerçekten önemli.”

DAHA ÖNCE DE AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan, daha önce yaptığı bir açıklamada da Brook, doların 21 TL’ye düşeceğini belirtmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ekonomik adımlarının olumlu olduğunu vurgulayan Brook, Türk Lirası için güçlü bir değer artışı beklentisi içinde olduklarını dile getirdi.

Brook’a göre, Türk Lirası’nın adil değeri 21 TL ve gelecekte dolar kuru serbest bırakılacak. Ancak bu noktadan sonra doların başlangıçta yukarı yönlü hareketler göstereceğini ve ardından kısa süreli düşüş yaşayacağını, daha sonra ise sert bir şekilde 21 TL’ye kadar geri çekileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir