Cumhuriyet’ten ‘Ali Erbaş’ yalanı! Gerçeklere Haber7 ulaştı

  • Haber7 – ÖZEL

Cumhuriyet gazetesinde çıkan “Ali Erbaş’ın görevden affını isteyecek” başlıklı haberin gerçek dışı olduğu öğrenildi.

ALİ ERBAŞ’IN GÖREVDEN AYRILMASI GERÇEK DIŞI

Haber7’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın görevinden ayrılmasının söz konusu olmadığı öğrenildi.

Haberde iddia edildiği üzere Diyanet’te herhangi bir ‘karışıklığın’ olmadığı belirtilirken Ali Erbaş’ın görevine devam edeceği vurgulandı.

ÜST DÜZEY ATAMALAR ERBAŞ’IN İSTEĞİYLE YAPILIYOR

Söz konusu haberde, Başkan Ali Erbaş’ın atamalarda etkisinin olmadığı öne sürüldü. Ancak üst düzey atamaların Ali Erbaş’ın bilgisi ve isteği doğrultusunda yapıldığı öğrenildi.

TOPLANTININ ERTELENME NEDENİ BOSNA’DAKİ PROGRAMIN ÇAKIŞMASI

8 Ekim’de yapılması planlanan il müftüleri toplantısının ertelenmesinin nedeninin ise Bosna Hersek’teki bir programla çakışması olduğu aktarıldı. İki programın aynı tarihe gelmesi nedeniyle il müftüleri toplantısının ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.

___________

DİYANET’TEN ‘YOLSUZLUK’ İFTİRASINA CEVAP!

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, ortaya atılan ‘yolsuzluk’ iftirasına yönelik basın açıklaması yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018’deki hac kayıtlarıyla ilgili alınan şikayetler hakkında yapılan tahkikat sonucunda bazı acentelerle alakalı adli makamlara suç duyurusunda bulunulduğunu, adli makamlar tarafından suça karışan kişiler hakkında adli sürecin devam ettiğini bildirdi. Yapılan açıklamada “Konu, büyük bir çarpıtma ile ‘Diyanet’te hicaz yolsuzluğu’ şeklinde sunulmuştur. Halbuki tam aksine, söz konusu usulsüzlüğü ortaya çıkaran ve yargıya intikal ettiren Diyanet İşleri Başkanlığımızdır” ifadeleri kullanıldı.

YOLSUZLUĞU ORTAYA DİYANET ÇIKARDI VE YARGIYA İNTİKAL ETTİRDİ

Diyanetten yapılan açıklamada, “Diyanet’te hicaz yolsuzluğu” başlığıyla bir televizyonda yer alan haberin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, söz konusu usulsüzlüğün Başkanlıkça ortaya çıkarıldığı ve yargıya intikal ettirildiği belirtildi.

Açıklamada, daha güvenli hizmet sunabilmek amacıyla, hac ön müracaatı, kayıt güncelleme, kura sonuçları, organizasyon tercihi, kesin kayıt işlemleri, kafile uçuş bilgileri gibi hac kayıt sürecine ilişkin iş ve işlemlerin 2019 yılından itibaren e-Devlet üzerinden yapıldığı hatırlatıldı.

HALK TV OLAYI ÇARPITTI

Hac kuralarının da noter gözetiminde gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2018 yılındaki hac kayıtlarıyla alakalı Başkanlığımıza ulaşan şikayetler hakkında Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımız müfettişlerince tahkikat yapılmıştır. Tahkikat sonucunda bazı acentelerle alakalı adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur. Adli makamlar tarafından suça karışan şahıslar hakkında adli süreç devam etmektedir. Konu bu kadar açık olmasına rağmen Halk TV isimli medya kuruluşunda art niyetli hareket edilerek ve büyük bir çarpıtma ile ‘Diyanet’te hicaz yolsuzluğu’ şeklinde sunulmuştur. Halbuki tam aksine, söz konusu usulsüzlüğü ortaya çıkaran ve yargıya intikal ettiren Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. Başkanlığımız, başlatılan adli süreci takip etmektedir.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx