Borsa güne 4. kez üst üste yükselişle başladı! Borsa yükselmeye devam edecek mi?

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeski Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunun sona ermesinin ardından yükselmeye devam ediyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,85 artışla 4.928,63 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 41,72 puan ve yüzde 0,85 değer kazanarak 4.928,63 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 1,20 ve holding endeksi yüzde 0,87 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,26 ile iletişim, en çok kaybettiren yüzde 0,43 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

DÜN ÖĞLEDEN SONRA DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE HAREKET ETTİ

Dün öğleden sonra düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 1,30 değer kaybederek günü 4.886,91 puandan kapattı. Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizliklerin fiyatlamaları zorlaştırdığını ifade ederek, bugün yoğun makroekonomik veri takviminin yatırımcıların odağında olduğunu söyledi.

Borç limitinin 2025’e kadar askıya alınmasını ve federal harcamaların 2 yıl boyunca sınırlanmasını öngören tasarı dün ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanırken, tasarının pazartesiye kadar Senato’dan geçmesi gerekiyor. Tasarının bugün Demokratların kontrolündeki Senato’dan geçebileceği belirtiliyor.

5200 DİRENÇ, 4800 DESTEK KONUMUNDA

Analistler, bugün dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ABD’de ADP özel sektör istihdam verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.000 ve 5.200 seviyelerinin direnç, 4.800 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

BORSA YÜKSELECEK Mİ?

Borsa İstanbul yatırımcılarının şu an en çok merak ettikleri soru ise şu: Borsa yükselecek mi? Borsada fiyat dengesini oluşturan birbirinden farklı çok sayıda parametre var. Siyasi konjonktür, global para piyasalarındaki durum, enflasyon ve kur dengesi gibi çok sayıda etmen borsadaki seyri etkiliyor. Türkiye’nin son zamanlardaki gündemi Cumhurbaşkanlığı seçimleri idi.

BORSADA MEHMET ŞİMŞEK RALLİSİ YAŞANDI

Seçim sürecinde yatırımcılar borsaya mesafe ile yaklaşmış ve BİST 100 endeksi yatay ve düşüş eğilimli bir grafik çizmişti. Şimdi ise seçimlerin bitmesi, Mehmet Şimşek isminin kulislerde konuşulmaya başlanması yatırımcıları yeniden Borsa İstanbul’a yönlendirdi. Piyasanın beklediği yapısal reformlar gerçekleşirse BİST 100 endeksinin yükseliş trendinin sürebileceği ifade ediliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir