Anadolu Ajansı ‘Blinken geliyor’ demişti: Ziyaret programında Türkiye yok

Anadolu Ajansı’nın (AA) Türkiye’ye geleceğini duyurduğu ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in programı yayınlandı. Sırasıyla İsrail, Ürdün, Japonya, Güney Kore ve Hindistan’ı ziyaret edeceği belirtilen Blinken’in programında, Türkiye yer almadı. AA’nın dün yayınlanan haberinde, “Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 5 Kasım’da Türkiye’yi ziyaret edecek” ifadelerine yer verilmişti.

DANIŞMANI GELİYOR

Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet’in Türkiye’yi ziyaret edeceği duyuruldu. Bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet, ABD’nin İsrail ile dayanışma içinde olma ve uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kendisini savunma hakkını destekleme konusundaki kararlılığını yeniden teyit etmek için bugün İsrail’e gidecek. Çatışmanın bölgenin diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için çalışmalarımızı sürdürmek, ABD vatandaşları da dahil olmak üzere tüm rehinelerin serbest bırakılmasına yardımcı olmak ve sivillerin ve sivillerin korunmasını sağlarken ABD vatandaşlarına yardım etme çabalarını tartışmak için ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın ilişkiler kuracak. Gazze’ye insani yardım sağlanmasının genişletilmesi. İsrail’deki ilk durağının ardından Ürdün ve Türkiye’ye devam edecek. İlave duraklar eklenebilir.”

7 ÜLKEYİ ZİYARET ETTİ

Blinken, İsrail-Hamas çatışmalarının başlamasının ardından Orta Doğu’da 7 ülkeyi ziyaret etmiş, bu ülkeler arasında Türkiye yer almamıştı. Blinken, en son olarak 6 Şubat’ta yaşanan yıkıcı depremlerin ardından, 20 Şubat’ta Türkiye’ye gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx