ABD, Yunan adalarına “insani amaçlar için” konuşlandı

ABD’ye ait çok sayıda askeri uçağın, Yunanistan’daki Suda Üssü’nde konuşlandığı ve Atina yakınlarındaki Elefsina Askeri Havaalanı’na da ABD askeri uçaklarının benzer şekilde konuşlandırılmaya başlandığı belirtildi.

CNN International’in Yunan edisyonu “CNN Greece”te yer alan habere göre, İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından, her ihtimale karşı hazır olmayı amaçlayan ABD, askeri uçaklarını “güvenlik mesafesinde” konuşlandırmak için Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin altyapısını kullanmak istedi.

CNN Greece’in Girit’teki Suda Üssü’nden elde ettiği fotoğraflarda, ABD’ye ait 7 hava ikmal aracı, 10 C-130 nakliye uçağı, KC-135 tipi bir havada yakıt ikmal uçağı, Boeing P-8 Poseidon tipi bir anti-denizaltı ve anti-yüzey savaş uçağı görüldü.

Yunanistan’ın, üslerinin kullanımında ABD’ye “insani amaçlı çalışmalar” için kolaylık sağlama kararı aldığı ileri sürüldü.

YUNANİSTAN’DAN AÇIKLAMA

Yunan basınında yer alan haberlerde, ülkenin, üslerin kullanımında ABD için “kolaylık” sağlamayı kabul ettiği savunuldu.

Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlerde, üslerin kullanım izninin sadece insani sebeplerle kullanılacak nakliye uçakları, destek helikopterleri ve personel için verildiği belirtildi.

Yunanistan üslerinde konuşlandırılacak ABD’ye ait uçak ve diğer unsurların, “Orta Doğu’da kargaşa çıkması durumunda, ABD, Yunanistan ve üçüncü ülke vatandaşlarının bölgeden tahliyesi için kullanılacağı” vurgulandı.

Bu kolaylığın ABD ile Yunanistan arasındaki karşılıklı savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde sağlandığı ifade edilen haberlerde, bu anlaşmanın öngördüğü üslerin dışındaki üslerin de ABD tarafından kullanılmasına izin verildiği savunuldu.

KAYNAK: CNN GREECE, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx