Zelenski Almanya Cumhurbaşkanını kabul etmemişti… Scholz: Rahatsız edici

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “RBB24 info” radyosuna yaptığı açıklamada, şimdilik Ukrayna’yı ziyaret etmeyi düşünmediğini belirterek savaş çıkmadan kısa bir süre önce bu ülkeye gittiğini ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile de sıkça konuştuğunu anlattı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Kiev’i ziyaret etme isteğinin reddedilmesine ilişkin bir soru üzerine Scholz, “Almanya Cumhurbaşkanı Ukrayna’ya gitmek istiyordu ve burada Devlet Başkanı (Zelenski) ile buluşacaktı. (Steinmeier) Almanya’da devletin başıdır. Bu arada hizmetlerinden dolayı büyük çoğunlukla yeniden seçildi. Bundan dolayı onu kabul etmek iyi olurdu” ifadesini kullandı.

Scholz, bu konuda çok fazla yorum yapmak istemediğini belirterek Steinmeier’in kabul edilmemesinin “kibar söylemek gerekirse biraz rahatsız edici” olduğunu kaydetti.

‘Almanya Cumhurbaşkanı Rusya’yı kınadı’

Steinmeier’i savunan Scholz, Almanya Cumhurbaşkanı’nın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kınadığına işaret etti.

Ukrayna’ya silah desteğinin verilmesi konusuna da değinen Scholz, bu konuda müttefiklerle yakın koordinasyon içinde olduğunu ifade ederek Almanya’nın tek başına hareket etmeyeceğini söyledi.

Scholz, Ukrayna’ya asker gönderilmesini gerektirmeyecek “doğru ve makul silahlar” sağlamak istediklerini belirtti.

Polonya ve Baltık ülkeleri liderleri, Steinmeier ile Kiev’e birlikte gitmek istemiş ancak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin Steinmeier’i kabul etmek istemediği ortaya çıkmıştı.

Ukrayna, Zelenskiy’in Almanya Cumhurbaşkanı’nın ziyaret teklifini reddettiğini yalanladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in bir danışmanı, CNN’e verdiği röportajda Zelenskiy’in Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in ziyaret teklifini reddettiğini yalanladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.