Yunanistan’dan yanıt: Erdoğan ile tartışmaya girmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yönelik “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” çıkışının akabinde Yunanistan’dan açıklama geldi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, Erdoğan ile karşılıklı tartışmaya girmeyeceklerini açıkladı.

Erdoğan, bugün yapılan kabine toplantısının akabinde yaptığı basın açıklamasında, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in yaptığı ABD seyahatinde “F-16’ları Türkiye’ye satmayın” dediğini sav ederek “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Zira biz kelamında duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün” sözlerini kullandı. Erdoğan ayrıyeten “Kendisiyle bu türlü bir görüşmeyi de yapmayı asla kabul etmiyorum” diyerek bu yılki Stratejik Kurul Toplantısı’nın yapılmayacağını söyledi.

Reuters’in haberine nazaran, Erdoan’ın sert açıklamasına Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu’dan yanıt geldi. İkonomu, Miçotakis’in Yunanistan’ın haklarını ve milletlerarası hukuku savunduğunu ve Yunanistan’ın dış siyasetinin da ittifaklara dayandığını söyledi. İkonomu, “Türkiye’nin önderiyle karşılıklı bir tartışmaya girmeyeceğiz. Bizim siyasetimiz prensipler politikasıdır” kelamlarını kullandı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.