Yazılım ihracatında amaç 5 yılda 15 milyar dolar

Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) İdare Konseyi Üyesi ve Yazılım Bilişim Komitesi Lideri İlhan Bağören, Ticaret Bakanlığının dalın gelişmesi için gerekli adımları attığını belirterek, “Hazırlanan teşviklerle kesim olarak 5 yılda 15 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.” tabirini kullandı.

HİB açıklamasına nazaran, Türkiye iktisadının sürdürülebilir büyümesinin lokomotifi olan hizmetler dalında ihracatın artması ve kesimlerin gelişmesi gayesiyle çalışan Birlik, bünyesindeki 10 alt kesimin ihracat potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

HİB’in yaptığı strateji toplantıları sonrası belirlenen gereksinimler doğrultusunda Ticaret Bakanlığının hazırlamış olduğu “Ticaret Bakanlığı Bilişim Kesimi Dayanakları Tanıtım Toplantısı”nda bir ortaya gelen kesim temsilcileri takviyeler hakkında bilgi aldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen HİB İdare Konseyi Üyesi ve Yazılım Bilişim Komitesi Lideri İlhan Bağören, ihracat sayılarının geçen yıl yüzde 21 artışla 2,5 milyar dolara ulaştığını lakin dalın potansiyelinin bunun çok daha üzerinde olduğunu belirterek, “Ticaret Bakanlığı, kesimin gelişmesi için gerekli adımları atıyor. Hazırlanan teşviklerle dal olarak 5 yılda 15 milyar dolar ihracat hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı Milletlerarası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Şamiloğlu Erkoç da kesimin hem birçok farklı kesime katma bedel sağladığını hem de başlı başına döviz kazandırıcı niteliğe sahip olduğunu vurgulayarak, bölüme yapılan dayanakların karşılığını süratlice geri alabildiklerini kaydetti.

“SEKTÖR STRATEJİK POZİSYONUNDA YER ALIYOR”

Ticaret Bakanlığı Bilişim, Yazılım ve Dijital ve Bağlantı Hizmetleri İhracatı Daire Lideri Hürol Karlı ise farklı bölümlerle iş birliği hedeflediklerini aktararak, “Dizi ve sinemalarda eser yerleştirme, yerli malı kullanımı üzere takviyelerle bölümler ortası iş birliğini artırmak, istihdama yönelik takviyelerle de gençlerimizin ülkemizde istihdam edilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

HİB Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Keskin de şunları kaydetti:

“HİB Yazılım Bilişim Komitesi’nin yaptığı çalışmaların Bakanlığın da dayanaklarıyla en üst merci olan Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmiş olması bizler için çok sevindirici. Birçok teknoloji şirketinin büyük sıçramalar yaptığı bu devirde ülkemizde de ortaya çıkan teşebbüslerin aldığı yatırımlar motivasyonumuzu daha fazla artırdı. Bölüm, yalnızca bahsedilen büyüklüğü ile değil, iktisatta yarattığı zincirleme tesir ile de stratejik bir pozisyonunda yer alıyor.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.