Uzmanlardan Kurban Bayramı uyarısı: Olay sayıları artacak!

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde haftalık hadise sayısını açıkladı. Son vakitlerde 5 kat artan koronavirüs olayları nedeniyle Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlardan ihtar geldi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Halk Sıhhati Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık ve Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, artış gösteren olay sayılarına ve alınması gereken önlemlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, hadise sayılarındaki artış nedeninin alınmayan tedbirler olduğunu belirterek hemen tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Ceyhan, “Türkiye’de tedbirler kaldırıldığında olay sayılarının artacağını zati kestirim ediyorduk. Biz olay sayısı azaldığında çabucak önlemleri kaldırdık. Bundan ötürü olay sayısı arttı. Devlet resmi ağızlardan ‘Maskeden kurtuluyoruz, salgın bitti’ dediğinde insanlarda bir rahatlama oluştu. Hastalık hafif seyrediyor diye seviniyorlar. Vefat sayısı azalabilir ancak bu salgının daha fazla yayılmasına da sebep olur” dedi.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla bayramlaşmaların olacağını ve olay sayılarının da artacağını kaydeden Ceyhan, “Maske takılmıyorsa teması artıran her türlü aktiviteden uzak durmalıyız. Hastalığın yayılma riskini göz önünde bulundurmalıyız” diye konuştu.

HACCA GİDENLER 10 GÜN KARANTİNADA KALMALI

Prof. Dr. Saltık devletin, Kurban Bayramı için halka ikaz yapması gerektiğini belirtti. Saltık, “Salgın dataları günlük ve dürüstçe yayımlanmalı. Hacca giden beşerler 10 gün karantinada kalmalı. Testleri negatif çıkana kadar da karantinaları devam etmeli. Aşılanma ise süratli bir halde devam etmeli. Toplu taşıma ve kapalı yerlerde kapasite sınırlanması getirilmeli” sözlerini kullandı. Saltık, yeni bir bilim şurası oluşturulmasını ve yapılan toplantıların kamera kaydına alınarak, halka açık yayımlanması gerektiğini söyledi. Saltık, “Son vakitlerde artan yoksullukla bir arada salgın da artabilir. Yoksulluk ve beslenememeyle bir arada insanların psikolojisi ve fiziksek direnci zayıflar” diye konuştu.

6. DALGA KAPIDA

Kovid-19’un büsbütün bittiği düşünülerek önlemlerin bırakıldığını ama 6. dalganın kapıda olduğunu belirten Uzm. Dr. Akyol, şahsî korunma tedbirlerinin gevşetilmemesi konusunda ikazlarda bulundu.

Akyol, “Sağlık otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin tedbirlerle yürütmesi gerekiyor. Şayet önlemler bırakılmaya devam edilirse, ne yazık ki sonbahara çok daha berbat bir giriş yapacağız. Açık alanların risksiz olduğu hakikat, yaz devri hepimiz birbirimizden daha uzak uzaklıklarda açık alanlarda bulunabiliyoruz fakat kapalı alana girdiğimizde kesinlikle maske takılması gerekir. Kurban Bayramı’nda gerçekleştireceğimiz bayram ziyareti ve gezmelerde, önlemi elden bırakmamalıyız. Hasta bireyler aile büyüklerine yaklaşmamalı, hastalık taşıyıcı risk kümesinde olan çocuklarımız öteki çocuklarla yakın temas etmemelidir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.