Uzmanı uyardı: ‘Her baş dönmesi vertigo değildir’

Vertigonun mide bulantısı, kusmanın eşlik ettiği bir baş dönmesi hissi olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, ekseriyetle kulak hastalıklarının vertigoya neden olduğunu lakin bazen beyin, beyincik, omurilik üzere merkezi hudut sistemiyle ilgili hastalıklardan da kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun kimi vakit yalnızca baş dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Şahin, “Bazı şahıslarda buna kulak çınlaması, basınç hissi, işitme kaybı üzere belirtiler de eşlik edebiliyor. Bu nedenle şikâyeti olanların kesinlikle kulak burun boğaz ya da nöroloji uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TEDAVİ ALTTA YATAN NEDENE NAZARAN DEĞİŞİYOR”

İnsanların çoklukla vertigodan korktuğunu ve vertigoyu kronik hastalık olarak düşündüklerini vurgulayan Şahin, vertigonun hakikat teşhisle tedavi edilebildiğini ve çoklukla süreksiz olduğunu söyledi.

Ancak gerçek teşhis koyulmayıp gerçek tedavi uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini de vurgulayan Doç. Dr. Şahin, “Yapılan muayene sırasındaki birtakım bulgularla hastaya ‘sende vertigo var’ diye teşhis konulmaz. Hastada yaptığımız birtakım özel istikrar ve işitme testleriyle vertigoyu ortaya çıkaran sebebi, hastalığı bulmaya çalışırız. Tedavi de bu doğrultuda uygulanır. Bu nedenle ‘vertigonun tedavisi yok’ üzere cümleler hakikat değildir. Vertigoyu ortaya çıkaran hastalık aşikâr olduğunda tedavi de ona nazaran değişir” dedi.

HER BAŞ DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR

Hastaların birçoklarının da yanlış bildiği üzere her baş dönmesinin vertigo olmadığının altını çizen Doç. Dr. Şahin şöyle konuştu:

“Vertigo birtakım hastalarda çok ani ve süratli gelişir; bir müddet devam eder, akabinde büsbütün geçer.  Fakat yıllar içinde yeniden tekrar eder. Kimilerinde da hafif seyredip vakitle ilerler. Fakat her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigoda; etraf ya da kendi dönüyormuş üzere bir his oluşur. Kimi hastalar, gözü kararıp istikrarını kaybettiğinde de ‘başım dönüyor’ der. Lakin bu, bizim için tıbbi olarak vertigo değildir. Örneğin düşük tansiyon durumunda işinin;  oturduğu ya da yattığı yerden kalktığında gözünün kararıp kulağının çınladığı durumlarda oluşan istikrar kaybı da vertigo değildir. Hasebiyle yanlışsız teşhis çok değerlidir.”

“HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Vertigonun farklı yaş kümelerinde, farklı hastalıklarla görüldüğünü de söz eden Doç. Dr. Şahin, “Çocuklarda, orta yaşta, ya da yaşlı bireylerde görülen vertigonun hastalıkları farklıdır. Çocuklarda erken yaşlarda azken ergenlerde biraz daha fazla görülür. Orta yaştaki erkek ya da bayanlarda migrene bağlı vertigo olabiliyor. Hem çocuk hem yetişkinlerde kulak iltihaplarına yahut iç kulak hastalıklarına bağlı vertigo da sık görülür. Vertigo tümür kaynaklı da olabilir ve ileri yaşlarda istikrar organının dejenerasyonuna bağlı olarak da görülebilir” Biçiminde konuştu.

“BAŞDÖNMESİYLE BULANTI VE KUSMA VARSA DİKKAT”

Şikayetlerin kesinlikle önemsenip tabibe başvurulması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Şahin son olarak şu ikazlarda bulundu:

“Daha evvel hayatında hiç baş dönmesi yaşamamış; bir gün bir gece ansızın başlayan baş dönmesi, beraberinde bulantı, kusma üzere şikayetleri olan hastaların vakit kaybetmeden acil servislere başvurması gerekli. Zira bu durumu yaratan neden beyin, beyincik bölgesindeki kanamalar olabilir. Şayet hasta; bir müddettir tekrarlayıcı formda hatta kısa periyodik bile olsa baş dönmesi yaşıyorsa yeniden kulak burun boğaz muayenesi ve nörolojik muayene için tabibe başvurmalı. Bulantı ve kusmanın eşlik ettiği baş dönmeleri, hastaların hayat kalitelerini etkileyen, iş yapmalarını, araç kullanmaları engelleyen, hatta bazen düşmelerine de neden olabilen önemli bir durumdur. Bu nedenle ihmal edilmemeli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.