Ülke iktisadına yıllık 826 milyon TL katkı sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mardin’de yapılan yatırımlarla; kentin mümbit toprakları su ile buluşturulmaya, vatandaşların içme ve kullanma suyu temin edilmeye ve derelerdeki taşkın riski azaltılmaya devam ediyor. Mardin ve ilçelerinde son devirde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde de değerli rol oynuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) son yıllarda çağdaş sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyarken; çağdaş sulama ile tarımda sağlanan randıman artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde direkt ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın gayelerinden olan yoksulluğun azaltılması emeline hizmet ediyor bir taraftan da ömür standardını yükselttiği için göçü önlüyor.
Mardin ve ilçelerinde son periyotta yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde de kıymetli rol oynadığını tabir eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “Aşağı Fırat 2. Merhale Projesi çerçevesinde ihale edilen ‘Mardin Depolaması’ imal işinde 2 bin 880 metre Q2600 çapında cebri boru imalatı, 30 bin metreküp beton, 7 bin 500 metre sedde dolgusu, karayolu geçiş köprüsü, kuşaklama kanaları, 1700 metre tahliye kanalları imalatları tamamlandı. İnşaat çalışmaları devam eden ‘Mardin Depolaması’ için Mardin Ceylanpınar ana kanalından su alınacaktır. Mardin Depolaması kış aylarında Atatürk Barajı’ndan gelen su ile doldurularak yaz aylarında tarım toprakları sulaması için kullanılacaktır” dedi.

Projenin tüm evrelerinin tamamlanması sonucunda 2022 ünite fiyatları ile ülke iktisadına yıllık 826 milyon TL katkı sağlanması hedeflendiğini belirten Genel Müdür Akca, “Sulama niyetiyle inşa edilen Mardin Depolaması Sulaması’nın bütün bileşenlerinin tamamlanmasıyla Mardin’in Derik, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerine ilişkin 800 bin dekar arazi sulanacaktır” tabirlerinde bulundu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.