Türkiye konserleri iptal edilen Mohsen Namjoo: Kuran-ı Kerim benim müzikal temelim

Kuran’ın kendisi için her vakit ilham kaynağı olduğunu belirten Namjoo, mektubunda, “Ben bir Müslümanım ve kendime asla öbür bir inanca ilişkin olarak görmedim. Her vakit ilham kaynağım olan Kur’an-ı Kerim’le asla alay etmedim. O’nu küçük düşürmedim. Kur’an’ın hiçbir ayetini değiştirmedim. Bu önemli ve temelsiz bir suçlamadır. Yayılan iftiraların tersine Allah’a dua ettiğim Mojir 2016 müziğimi dinlemenizi tavsiye ediyorum” dedi.

‘Kuran ayetlerini müzik yapıyor‘ gerekçesiyle amaç alınan ve konserleri iptal edilen Namjoo, gönderdiği mektubunda, suçlama ve dedikoduların yalnızca sanatsal mesleğini tehlikeye atmakla kalmadığını kendisiyle tıpkı inanca sahip insanları da üzdüğünü söyledi. Dindar bir ailede büyüdüğünü, değerli dini insanlardan Kuran-ı Kerim dersleri aldığını aktaran Namjoo, “Benim adım Mohsen Namjoo” diye başladığı mektubunda şu sözlere yer verdi:

TÜRKİYE’YE OLAN SEVGİM, VATANIM İRAN KADAR BÜYÜK

Benim adım Mohsen Namjoo. Türkiye’ye ve Türk halkına olan sevgim, vatanım İran’a olan sevgim kadar büyük. Bunu söylüyorum zira Türkiye’deki izleyicilerim ve Türk halkı bana her vakit kendilerinden biriymiş üzere davrandı. Bu paylaştığımız bir aşk, hiçbir şeyin bizden alamayacağı bir aşk.

On yıl evvel verdiğim birinci konserden bu yana Türkiye’de beşten fazla turne düzenledim. Her vakit sevgi ve hürmetle karşılandım, birebir biçimde karşılık verdim. Lakin son vakitlerde, beni tanımayan küçük bir küme insan ve küçük kümesi toplumsal medyadan takip eden birtakım bireyler, beni Kur’an-ı Kerim’e hakaret etmekle suçladılar. Yalnızca hayranlarımı değil, tüm inanç sahiplerine, bunun hiçbir desteği olmayan önemli bir suçlama olduğunu acilen belirtmek istiyorum. Bu suçlama, bu dehşetli dedikodu yalnızca sanatsal mesleğimi tehlikeye atmakla kalmıyor, tıpkı vakitte beni çok derinden etkiliyor. Benimle birebir inanca sahip insanların inancıma sırtımı döndüğümü söylemesi beni çok üzüyor.

Bu nedenle medyadan bu dedikoduları yaymasını, palavra ve söylenti yaymayı bırakmasını ve gazeteciliğin kurallarına uymasını, yalnızca doğruları yazmasını rica ediyorum.

Gerçek şu ki, ben, Mohsen Namjoo kutsal Meşhed kentinde dindar bir ailede büyüdüm. 20 yaşıma kadar Kur’an kursuna gittim ve üç yıl boyunca üç büyük kıraat ustası olan Mustafa İsmail Abdurrahman Tablawi, Mustafa İsmail ve Rakhep Gholush usulünde kutsal Kur’an-ı Kerim okudum. Eğitimimden sonra Meşhed’te üç yıl geçirdim. Tecvit ilmini; Kur’an sözlerinin söylem bilgisini öğrendim.

‘BEN DİNSİZ DEĞİLİM’

Birçok kere üniversitelerde bilhassa Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) dersler verdim. Bu derslerde Kur’an-ı Kerim’in bariz kutsal içeriğine ek olarak, ilahi kelamın mucizevi ve şiirsel ritimlerine de sahip olduğuna bunun da çağlar boyunca benim üzere müzisyenleri ve şairleri cezbettiğine dikkat çektim. Diğer bir deyişle Kur’an-ı Kerim benim müzikal temelim oldu. Büyük Mevlana’nın Mesnevi’sindeki “Musa ve Çoban” kıssasında açıkladığı üzere insanları Allah’a nasıl ibadet ettikleriyle yargılamamak gerekir. Allah’a inanmaları ve sevmeleri kafidir. Ben ne dinsizim ne de Allahsızım.

Ben bir Müslümanım ve kendime asla öbür bir inanca ilişkin olarak görmedim. Her vakit ilham kaynağım olan Kur’an-ı Kerim’le asla alay etmedim. O’nu küçük düşürmedim. Kur’an’ın hiçbir ayetini değiştirmedim. Bu önemli ve temelsiz bir suçlamadır. Yayılan iftiraların bilakis Allah’a dua ettiğim Mojir 2016 müziğimi dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.