Türkiye ile Azerbaycan ortak teknopark kuracak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Azerbaycan temasları kapsamında Türkiye ile Azerbaycan ortasında ortak teknopark kurulmasına ait mutabakat zaptı imzalandı.

Bakan Varank, TEKNOFEST Azerbaycan’a katılmak için geldiği Bakü’de Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev’le bir ortaya geldi.

EN KISA MÜDDETTE FAALİYETE GEÇECEK

Varank, görüşmede teknoloji geliştirme bölgelerinin ehemmiyetinden bahsetti, Türkiye olarak 92 teknopark ve 1600’ün üzerinde Ar-Ge ile tasarım merkezi ile kıymetli bilgi ve deneyime sahip olduklarını belirtti.

Türkiye’deki teknoparklarda 8 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Teknoparklarımızdan bugüne kadar 7 milyar doların üzerinde ihracat yapma muvaffakiyetini gösterdik. Bu çerçevede takımlarımız Bakü’de bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması için uzun müddettir çalışıyor. Kurulacak teknoparkın paydaşlarının belirlenmesi, yönetici şirketin oluşturulması, yerin belirlenmesi, kuluçka merkezinin kuruluşu, üniversitenin belirlenmesi üzerine çalışmalarını yürütüyorlar. İnşallah bugün imzalayacağımız mutabakat zaptı ile en kısa müddette de teknoparkın faaliyete geçmesini umuyoruz.”

Görüşme sonrasında Varank ve Nebiyev, “Teknopark Mutabakat Zaptı”na imza attı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.