TRAKYA’DA YAĞIŞLAR, NEHİR VE BARAJLARA HAYAT VERDİ

TRAKYA’da son günlerde etkili olan yağışlar nehir ve barajlardaki su seviyesini artırdı. Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Trakya’da, son yağışlar üreticinin yüzünü güldürürken nehir ve barajlardaki su seviyesini artırdı. Meteoroloji verilerine göre, 1 Ocak’tan bugüne kadar metrekareye Edirne’de 151 kilo, Tekirdağ’da 72 ve Kırklareli’nde ise 112 kilo yağış düştü. Yağışlarla birlikte Edirne’deki Meriç ve Tunca nehirleri de hayat buldu. DSİ Edirne 11’inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Ocak ayında debisi 52 metreküpsaniye olarak ölçülen Meriç Nehri’ninin debisi 177 metreküpsaniyeye, Tunca Nehri’nin ise 5 metreküpsaniye olan debisi ise 9 metreküpsaniyeye yükseldi. Edirne’nin içme suyunu sağlayan Süloğlu Barajı’nda son ölçümlerde, doluluk oranı yüzde 69 olurken, Kayalıköy Barajı’ndaki doluluk oranı ise yüzde 35 kapasitesinde ölçüldü. Tekirdağ’da içme suyunu sağlayan Çokal Barajı ile Kırklareli’nin içme suyunu sağlayan Armağan Barajı’nda doluluk oranı yüzde 67 oldu. Yetkililer, bölgede içme suyu ile tarım arazilerini sulayan, 14 barajda ise doluluk oranının yüzde 4 arttığını ifade etti.

Trakya’dan İstanbul’un içme suyunu sağlayan Papuçdere ve Kazandere Barajları’nda su seviyesi arttığı görüldü. İSKİ verilerine göre ocak ayında doluluk oranı yüzde 4.74 olan Kazandere’nin doluluk oranı 11.35’e, Pabuçdere’nin 4.77 olan doluluk oranı 10.27’ye çıktı.

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Edirne’nin merkeze bağlı Büyükismailçe köyünde çiftçilik yapan Erdal Akgün, son yağışlarla birlikte yüzlerinin güldüğünü ve morallerinin de iyi olduğunu söyledi. Akgün, Geçtiğimiz günlerde başlayan yağışın neredeyse 50 litreye ulaşması bir anlamda bize moral oldu. Bu yağışların Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin doğduğu yerlere kadar olduğu kanaatindeyiz. Debilerin yükselmesinden bunu anlıyoruz. Bir nebze de olsa özellikle çeltik üreticisi için moral oldu. Nehir yataklarının debilerinin yükselmesi demek, bir anlamda toprağın suya doyması, yeraltı zenginliklerinin çoğalması demek. Durum gerçekten vahimken bir anda son 1 haftadan beri moralimizi de düzeltmiş oluyor. İnşallah yağışların devam edeceği kanaatindeyiz. Çünkü nisan ayının yağmurlarla anılan bir ay olduğunu hepimiz biliyoruz. İnşallah nisan yağmurlarında ıslanmaya devam edeceğiz. Son yağışlar belki yüzde 200-300 verimi artıracak. Mükemmel hale geldi buğdaylarımız. Bu şekilde devam ettiği zaman Edirne’miz yine her türlü ürünüyle ülkemizde kalitenin artmasında söz sahibi olacak. Durum buğdayda çok iyi. Buğday tarlaları şu anda suya doymuş durumda. Kanolalar var ama buğday, insan ve insanlığın olmazsa olmazı. 2023 yılı buğday üreticisinin de, kanola üreticisinin de, ayçiçeği üreticisinin de yüzünün gülebileceği bir yıl olmaya aday gibi duruyor. Daha Nisan ayının başlarındayız ve bu yağışların devam edeceği kanaatindeyiz. Ettiği zaman da nehirlerin debisi yükseldikçe çeltik işi de garantiye girecek diye düşünüyoruz dedi. Meriç Nehri debisinin son yağmurla birlikte yükseldiğini belirten Fatih Kaşkavalcı da, Son günlerde yağan yağmurlar, Meriç Nehri’nin debisini oldukça yükseltti. Ocak ayından beri ciddi bir artış söz konusu. Gözle görülebilir düzeyde artıyor. Edirne bir tarım şehri. Dolayısıyla su kullanımına da sadece tarımda değil, tüm halkımızın da bilinçli olarak kullanması lazım. Her ne kadar yağmur yağsa da su bizim her şeyimiz. Onun için bilinçli kullanmalıyız. Yağmurların böyle devam edeceğini düşünüyoruz dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir