TİM Başkanlığı’na Mustafa Gültepe seçildi

TİM’den yapılan açıklamaya nazaran, bünyesinde 27 daldan 61 ihracatçı birliği bulunan TİM’in 29. Olağan Genel Konseyi, Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Daha evvel birlik ve kesim liderlerinden büyük kısmının ismi üzerinde uzlaşma sağladığı Mustafa Gültepe, Genel Kurul’daki başkanlık seçimine tek aday olarak katıldı. Kullanılan 274 geçerli oyun 273’ünü alan Mustafa Gültepe, TİM Lideri seçildi.

“Küresel ihracattan aldığımız hissesi yüzde 50 artırabilecek potansiyelimiz var”

Açıklamada mevzuya ait değerlendirmesine yer verilen Gültepe, TİM Başkanlığı seçimi sürecinde kesimlerin ve birliklerin örnek bir dayanışma sergiledikleri lisana getirdi.

Kendisine güvenen ve destekleyen herkese teşekkür eden Gültepe, şunları kaydetti:

“İhracat, Türkiye’nin geleceği ve vazgeçilmezi. Biz Türkiye’yi ihracatta marka ülke yapma amacıyla yola çıktık. Tüm kesimlerimizde bilimsel ve teknolojik dönüşümü tamamlamak zorundayız. Yüksek katma bedelli ihracat yapan, ulaşım ve lojistik altyapısı güçlü, tehditleri fırsata dönüştüren, rekabet gücü yüksek bir Türkiye’yi inşa etmek durumundayız. Dünyadaki trendleri izleyen değil, belirleyen bir ülke olmak için çalışacağız. Ülkemizin global ihracattan aldığı hisse yüzde 1 civarında bulunuyor. Bu hissesi yüzde 50 artıracak potansiyelimizin olduğuna inanıyorum. Kilogram başına ihracatta en azından 2 doları yakalayabilmeliyiz. Maksadın güç, sürecin meşakkatli olduğunu biliyorum. Lakin ortak akılla, 27 bölümümüzün, 61 birliğimizin aktif iştirakiyle, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olmadığına inanıyorum. Yeni devirde TİM’i strateji ve vizyon liderliği yapan, gündem belirleyen bir kimliğe kavuşturacağız. Daha faal ve senkronize çalışacağımız birliklerimizden gelecek projeler ve bilgi akışı en değerli data kaynağımız olacak. Projeleri olgunlaştırıp, iktisat idaresine taşıyarak ihracatımızın gelişimine katkı sunacağız.”

Gültepe, tüm çalışmalarda herkese eşit arada duracaklarını ve kısır tartışmaların içinde kaybolmayacaklarını belirtti.

Mustafa Gültepe hakkında

Açıklamaya nazaran, TİM Başkanlığına seçilen Mustafa Gültepe 1968 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde doğdu. 1990’da Dokuz Eylül Üniversitesi Sanayi Mühendisliği Kısmı’ndan mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi’nde MBA yüksek lisansını tamamladı.

Hazır giysi sanayisinde 30 yıldır faaliyet gösteren Gültepe, 1992 yılında Taha Dokuma’da dala birinci adımını attı. Taha Grubu’na bağlı olarak 1994 yılında kurulan Talu Dokuma AŞ’nin kurucu ortağı ve idare konseyi lideri oldu. İstanbul, Sakarya ve Malatya’daki üretim tesislerinde toplam 3 bin 500 kişiyi istihdam eden Mustafa Gültepe, çok sayıda dünya markasına üretim gerçekleştiriyor.

17 yıl boyunca vazife aldığı İHKİB’de idare şurası üyesi, lider yardımcısı ve lider olarak sorumluluk üstlendi. Evli ve üç çocuk babası olan Gültepe, İngilizce biliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.