Thodex Kurucusu Hakim Karşısında: Şaşırtan Talep!

Yıllarca kaçak kaldıktan sonra Arnavutluk’tan iade edilen Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’le ilgili son gelişmeler ortaya çıktı.  Türkiye’nin 356 milyon TL değerindeki en büyük dolandırıcılık şemasını düzenleyen Özer, emniyetteki sorgusu sırasında susma hakkını kullandı. Ayrıca, yetkililerden ilginç bir talepte bulunduğu ortaya çıktı.

Thodex davasında yeni gelişmeler dikkat çekiyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve daha sonra Arnavutluk’ta yakalanarak Türkiye’ye iade edilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer geçtiğimiz ay tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderilmişti. Türkiye’nin 356 milyon TL değerindeki en büyük dolandırıcılık şemasını düzenleyen Özer, emniyetteki sorgusu sırasında susma hakkını kullandı. Ancak savcılık sırasında Türkiye’deki kripto para borsalarına yenilik getirebileceğine inandığını belirtti.

Duruşma sırasında Özer, yaklaşan davaya atıfta bulundu ve kalan soruları 12 Haziran’da yanıtlayacağını belirtti. Geçtiğimiz ay tutuklanan Özer, tutukluluğunun aylık incelemesi için mahkeme karşısına çıktı. Özer, duruşmadaki ifadesine benzer şekilde, “Şu anda savunmam yok. Savunmamı ve ifademi 12 Haziran’daki duruşmada sunacağım” dedi. Mahkeme başkanının tahliye talebi olup olmadığını sorması üzerine verdiği yanıt herkesi şaşırttı.

Özer, “Hayır, yok” diyerek tahliye talebinde bulunmadığını belirtti. Ancak avukatı, Özer’in duruşma sırasında ifade vereceği yönündeki beyanına paralel olarak müvekkilinin tahliyesini resmen talep etti. Mahkeme Özer’in tutukluluğunun devamına karar verdi. Ayrıca mahkeme, mahkeme tutanağı ve MASAK raporu da dahil olmak üzere davaya ilişkin tüm belgeleri Faruk Fatih Özer’in tutulduğu cezaevine gönderdi. Özer’in gözaltı yerinin de değiştiği bildirildi. Tutuklanmasının ardından Maltepe Cezaevi’nden sıkı güvenlik önlemleriyle bilinen Tekirdağ F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilmişti.

Özer, mahkemeye dilekçe sundu

Özer ayrıca duruşma öncesinde tutuklu bulunduğu yerden mahkemeye hitaben bir dilekçe yazdı. Yargıtay kararlarından örnekler veren Özer, sanık mahkemede hazır bulunmadan yargılama yapılamayacağını vurgulayarak, mahkemede savunma yapmak isteyen bir sanığa bu imkânın tanınması ve savunması için Özel İletişim Yöntemi’ni (SEGBİS) kullanmak zorunda bırakılmaması gerektiğini belirtti. Özer dilekçesinde, “Sanık olarak yargılandığım dava kapsamında savunma hakkı gereğince, ifademi vermek üzere bizzat mahkeme huzuruna çıkarılmamı talep ediyorum” dedi. Bu talep üzerine mahkeme cezaevine yazı yazarak Faruk Fatih Özer’in duruşma için mahkeme salonuna getirilmesini talep etti.

Thodex kripto para borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer’in duruşması, Özer’in tahliye talebini reddederek mahkemeyi şaşırtmasıyla başladı. Yıllarca yakalanmaktan kaçan Özer, Arnavutluk’tan iade edilmiş ve geçtiğimiz ay Türkiye’de tutuklanmıştı. Interpol tutuklanması için kırmızı bülten çıkarmıştı. Özer’in duruşması 12 Haziran’da devam edecek ve Özer davasıyla ilgili cevapsız çok sayıda soruyu yanıtlayacağına dair söz verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir