Texas’ta 21 kişiyi öldüren saldırganın ilkokula kilitlenmemiş kapıdan girdiği açıklandı

Getty Images

ABD’nin Texas eyaletinde polis, geçtiğimiz hafta bir ilkokulda 19’u öğrenci 21 kişiyi öldüren saldırganın, olağan kurallarda kilitli olması gereken bir kapıdan okula girdiğini açıkladı. Müfettişler, kapının neden kilitlenmediğini araştırıyor.

Taarruzla ilgili soruşturmayı yürüten Texas Kamu Güvenliği Departmanı’nın (DPS) sözcüsü, öğretmenin önüne taş koyarak kapıyı bir müddetliğine açık bıraktığını lakin saldırganın okul bahçesine girmesiyle taşı kaldırarak kapıyı kapattığını söyledi.

Yayımlanan birinci raporlarda kapıyı ezkaza açık bırakan öğretmenin kuralları ihlal ettiği öne sürülmüştü. ABD’de okullarda öğretmenlerin kapıları kapalı ve kilitli tutması gerekiyor.

Lakin ismi açıklanmayan öğretmenin avukatı Don Flanary, Salı günü San Antonio Express-News’e yaptığı açıklamada, müvekkilinin “Her vakit kilitli olması gereken kapıyı, kilitleneceği düşünerek kapattığını” söyledi.

Flanary, bir otomobilden sınıfa yiyecek taşımak için kapının önüne bir taş koyup açık bırakan öğretmenin, saldırganın okul bahçesine girdiğini fark etmesinin akabinde “binaya geri döndüğünü ve taşı ayağıyla kaldırdığını” belirtti.

DPS sözcüsü Travis Considine, görüntü imajlarına nazaran de kapının kapalı olduğunu tabir ederken, müfettişlerin kapının neden kilitlenmediğini araştırdıklarını aktardı.

Okul ve kentteki kolluk kuvvetleri, geçen hafta yaşanan ataktan beri ağır bir kontrolle karşı karşıya.

DPS şefi Steven McCraw, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, silahlı saldırganın kendisini bir sınıfa kapattığı sırada 19 polis memurunun koridorda oyalandığını doğrulamıştı.

McCraw olay yerindeki polislerin, saldırganın içeride yalnızca barikat kurup saklandığını düşündüklerini ve etkin olarak öğrencilere ateş açmadığı kanaatine vardıklarını söylemişti.

Lakin o sırada saldırgan içeride, 7-10 yaşlarındaki çocukları vurmaya devam ediyordu.

McCraw bunun “yanlış bir karar olduğunu” söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.