Tescilli Adana karpuzunda hasat gecikmeli başladı

Bu yıl martta yaşanan zirai don nedeniyle ziyan gören karpuz fidelerinin yerine yenisini eken çiftçiler, örtü altı karpuzlarını gecikmeli de olsa hasat edebilmenin memnunluğunu yaşıyor.

Çukurova’da yaklaşık yüzde 70’i örtü altı olmak üzere 95 bin dekar alanda ekilen karpuzdan bu yıl 630-650 bin ton rekolte bekleniyor.

Adana Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Adana’da bu yıl hava koşullarından ötürü hasatta gecikme yaşandığını söyledi.

Karpuz hasadının olağanda mayısın birinci haftası başladığını belirten Tekin, “Bu yıl hava koşullarından ötürü hasat mayıs sonunu buldu. Dondan ötürü karpuzda kışın hasar oluştu, ek ekimler yapıldı, gecikmeler yaşandı” diye konuştu.

Tekin, şu an tescilli karpuzda örtü altı hasadın yapıldığını ve temmuz sonuna yanlışsız açık alandaki eserlerin sofralardaki yerini alacağını belirtti.

“KARPUZDA DEKARA 4 TON ESER ALINMAKTA”

Tadı, rengi ve aromasıyla tescilli karpuzun yurt içinin yanı sıra ihracatta da aranan bir eser olduğunu anlatan Tekin, şöyle devam etti:

“İlimizde üretilen karpuz, genel olarak hem iç piyasaya hem de yurt dışı piyasasına arz edilmekte. Karpuzun pazara arzında bir aksama olacağını düşünmüyoruz hem iç piyasanın isteğini hem de ihracat talebini karşılayacak durumdayız. Bizim tek temennimiz fiyatın çiftçilerimizin kazanacağı biçimde devam etmesi. Şu an erken hasat olan karpuzda dekara 4 ton eser alınmakta. Karpuzun kalitesine nazaran de tarlada 3,5-4,5 lira ortasında fiyatı değişiklik göstermekte. Bu biçimde giderse çiftçimiz için güzel bir gelir kaynağı oluşturacaktır. Çiftçimiz bundan memnun olacaktır. En azından emeğinin karşılığını almış olacaktır.”

Karataş ilçesinde 50 dönüm yerinde karpuz üretimi yapan Kamil Kayar, hasada gecikmeli de olsa başladıklarını ve eserin fiyatından mutlu olduklarını söyledi.

Çiftçi Ahmet Kayar da bu yıl 70 dönüm yerinde karpuz ekimi yaptığını belirtti. Şu an fiyatların ve randımanın uygun olduğunu tabir eden Kayar, emeklerinin karşılığını aldıklarını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.