Sri Lanka Devlet Lideri Gotabaya ülkeyi terk etti

Tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşayan Sri Lanka’da halk ayaklanmış ve başbakanlık sarayını basarak başbakanın konutunu ateşe vermişti.

Olayların ardından Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın istifası bekleniyordu. Rajapaksa ise Çarşamba günü istifa edeceğini açıklamıştı.

Sri Lanka göçmenlik yetkililerinden verilen bilgiye nazaran Rajapaksa, bu sabahın erken saatlerinde ana memleketler arası havalimanından kalkan Antonov-32 tipi bir askeri uçakla ülkesinden ayrıldı.

Maldivler’e kaçtı

Yetkililerin sözüne nazaran lider, ortalarında eşi ve bir muhafazasının da olduğu toplam 4 yolcunun bindiği uçakla Maldivler’e kaçtı.

Rajapaksa’nın bugün tarihli bir istifa mektubunu geçtiğimiz pazartesi gününden imzalayarak Meclis Liderine iletilmek üzere gönderdiği bildiriliyor.


Tutuklanmamak için ülkeyi terk etti

Sri Lanka maddelerine nazaran Devlet Lideri olduğu sürece dokunulmazlığı bulunan Rajapaksa’nın tutuklanmamak için istifasından evvel ülkeyi terk etmeye çalıştığı düşünülüyor.

Protestocuların geçtiğimiz günlerde başkanlık konutunu basması sonrası kaçan 73 yaşındaki Gotabaya Rajapaksa, ülkeyi terk etmek için birkaç teşebbüste bulunmuştu.


Halkın reaksiyonundan korktu

İHA’nın haberine nazaran Rajapaksa, 11 Temmuz pazartesi günü Bandaranaike Memleketler arası Havalimanından ticari bir uçuşla Dubai’ye kaçmak istemiş lakin havaalanı VIP çalışanının hizmet vermeyerek kendisini halka açık kontuara yönlendirmesi sonucu halkın yansısından korkarak vazgeçmişti.

Bir güvenlik yetkilisinin açıklamasına nazaran askeri uçakla Hindistan’a gitmek isteyen Rajapaksa’nın iniş müsaadesi süreçlerinin uzaması sebebiyle 12 Temmuz Salı günü deniz yoluyla kaçmayı denediği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.