Soyer: 9 Eylül yalnızca İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü aktiflikleri kapsamında düzenlediği Kocatepe’den başlayıp 9 Eylül’de İzmir’de sonlanacak Zafer ve Anma Yürüyüşü için kafile yola çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün iştirakçilerini Tarihi Havagazı Fabrikası’ndan Afyon’a uğurladı. Kafileyle Afyon Dereçine’de buluşacak olan Lider Soyer’e Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç İzmir istekli ekibi, kafiledeki atletler ve çok sayıda İzmirli eşlik etti.

“ATALARIMIZLA İFTİHAR EDİYORUZ”

Törende Lider Tunç Soyer, “100 yıl evvel cetlerimiz bu cennet vatanı bize emanet etmek için fevkalâde bir zafer kazandı. O zafer seyahati 100 yıl evvel başladı. Kanları, canları değerine kazandıkları o zaferle yeni bir devlet kuruldu, Cumhuriyet kuruldu. Ülkemiz demokrasinin, tam bağımsızlığın, özgürlüğün ve barışın memleketi oldu. Atalarımızla iftihar ediyoruz. Bugün gelecek kuşaklara tekrar bu eşsiz vatanı emanet etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu muazzam zaferin birinci adımlarını atmak için bugün İzmir’den yola çıkıyorsunuz. Yolunuz açık olsun, ayağınıza taş değmesin” diye konuştu.

“100 YILI KUTLAMAK HER KULA NASIP OLMAZ”

9 Eylül’de yine İzmir’de buluşacaklarını belirten Lider Soyer, “9 Eylül yalnızca İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur. Yeni bir devlerin, Cumhuriyet’in başlangıç tarihidir. 100 yılı kutlamak her kula nasip olmaz. Bizler bu nedenle çok şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını idrak ediyoruz. O yüzden çok gururluyuz. 9 Eylül’de Gündoğdu Meydanı’nda büyük bir coşkuyla buluşmak üzere hepinize uygun seyahatler diliyorum” tabirlerini kullandı.

SOYER AY YILDIZLI BAYRAĞI KAFİLEYE EMANET ETTİ

Başkan Soyer 400 kilometrelik tarihi seyahat boyunca taşınacak ve son durağı 9 Eylül’de İzmir’de düzenlenecek kurtuluş merasimleri olacak Türk bayrağını Türkiye Dağcılık Federasyonu İdare Konseyi Üyesi Siyami Çetin’e teslim etti. Bugün Afyon’a hareket edecek Lider Soyer, birinci olarak Büyük Taarruz öncesi ulu ordumuza kucak açan Dereçine’ye gidecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocatepe’den başlayıp İzmir’de sonlanacak Zafer ve Anma Yürüyüşü kapsamındaki etkinlikler Büyük Taarruz öncesi Türk ordusuna kucak açan Dereçine’de 24 Ağustos akşamı başlayacak. Açılış İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Ulusal Kütüphane Vakfı Lideri Ulvi Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın konuk olarak katılacağı “Barış ve Türkiye Söyleşisi” ile yapılacak. Birebir gece ünlü sanatçı Haluk Levent de sahne alacak. Konser sonrası komşu Yeşilçiftlik Kasabası’na düzenlenecek 8 kilometrelik halk yürüyüşüne katılacak kafile, geceyi de çadır kampında geçirecek.

ZAFER YOLU

KURTULUŞ GÜNLERİ KUTLANACAK

Güzergâh üzerindeki Atatürk Meskeni, müze ve şehitlik ziyaretlerinin akabinde Dumlupınar’a yürüyecek grup, Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular Birinci Gayeniz Akdeniz’dir, İleri” buyruğuyla ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’de düzenlenecek etkinliklere de katılacak. Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş günü kutlamalarına katıldıktan sonra İzmir’e hakikat ilerlemeye devam edecek kafilenin son durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in kurtuluş merasimleri olacak. Yürüyüş kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları hatıra toprağını da Cumhuriyet Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

TARİH SÖYLEŞİLER VE MÜZİK DİNLETİLERİ

Kafileye sınır boyunca taşınabilir takımlarıyla lojistik takviye sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde toplumsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek kurtuluş ve zafer coşkusunu yöre halkıyla birlikte yaşayacak. Kamp akşamlarında köy halkının da davetli olacağı tarih söyleşileri ve müzik dinletileri düzenlenecek, çocuklara öykü kitapları ve Nutuk armağan edilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.