Sivrisinekten nasıl korunulur? Doğal prosedürlerle sivrisinekten korunma yolları

Yaz aylarında dişi sivrisineklerin diyet periyodunda kanla beslenme gereksiniminden dolayı sivrisinek ısırıkları gündeme gelmektedir. Olağanda, erkek sivrisinekler ile dişi sivrisinekler, bünyelerinin gereksinim duyduğu enerjiyi doğal ortamdan alabilir. Ancak yumurtalama sürecinde gerekli duyulan proteini kan yoluyla temin ederler.

Birinci etapta tiz bir biçimde duyulan ses, daha sonra bedenin bir kısmında yaşanan kaşınma hissi birden fazla vatandaşı doğal olarak rahatsız edebilir. Fakat bu aksilikle karşılaşmamanın yahut bu durumu en aza indirmenin doğal teknikleri de bulunuyor.

Bedene daha fazla vitamin alımı yapmak, açık renkli kıyafetler giymek ve lavanta kokusu kullanmak üzere birçok formül, sivrisinekten kurtulmanıza neden olabilir. İşte, yaz aylarında rahatsızlık uyandıran sivrisineklerden korunmanın doğal yöntemleri…

KOKU

Culicidae familyasının kan emici ziyanlı böcekleri olarak da bilinen sivrisinekleri, yalnızca koku tekniğiyle def edebilirsiniz. Bu canlıların nefret ettiği kokular ortasında lavanta; portakal, limon, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, sarımsak, soğan, sirke ve biberiye bulunuyor.

KIYAFET

Koyu renkli olmasıyla bilinen sivrisinekler, koyu kıyafetleri yahut koyu bir yeri kendi ömür alanı zannedebilir. Böylesi durumlarda sivrisinek ısırığı kaçınılmaz olacaktır. Yalnızca kıyafet seçimiyle sivrisinek ısırığını makul ölçütte azaltabilirsiniz. Uzmanlar, bu durum için açık renkli kıyafetleri tercih etmenizi öneriyor.

VİTAMİN

Sivrisinekler, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip insan bedenine temas etmekten kaçınır. Bilhassa de B ve C vitamini ile donatılmış bir beden buna örnek gösterilebilir.

Suda çözünebilen B ve C vitaminleri terlemeyi azaltır, bağışıklık sistemini de dolaylı yoldan güçlendirir. Balık, fasulye, mercimek, yoğurt, tahıl eserleri, portakal, mandalina ve greyfurt üzere yiyeceklerde B ve C vitamini ziyadesiyle vardır.

SAKSI BİTKİLERİ: FESLEĞEN, KARANFİL, REYHAN

Alanında uzman isimlerin paylaşımlarına nazaran, sivrisineklerin bir ortamdan uzaklaşmasına kimi saksı bitkileri neden olabilir.

Bu bitkiler ortasında fesleğen, reyhan ve karanfil vardır. Her üç bitki de kokusu ve yapısından dolayı sivrisineği muvaffakiyetle def edebilir. Bu bitkilerden rastgele birini saksı halinde odanıza koyarak sivrisinek ısırığını en aza indirebilirsiniz.

PAKLIK

Sivrisinek ısırığına karşı koymanın verimli sistemlerinden biri de insanın ferdî paklığına değer vermesidir. Terli, yağlı ve berbat kokuların yayıldığı bir kişi, sivrisinek hücumlarının açık amacı olabilir. Bundan dolayı, terlenmeyi azaltacak vitamin tüketiminden bahsetmiştik. Ter, yağ ve makus kokuları günlük temizliklerle bu istilaları azaltmanız mümkün.

KARBONDİOKSİT ÜRETİMİ

Her insan gün içerisinde karbondioksit üretimi yapar. Lakin birtakım bireylerde bu üretim daha fazladır. Florida Üniversitesi’nden Etimoloji Uzmanı Profesör Tabip Jonathan F. Day, karbondioksit üretiminin kıymetli bir işaret olduğunu belirtti.

Huffington Post’a demeç veren akademisyen, karbondioksit üretiminin sivrisinek nezdinde insanı daha cazip hale getirdiğini vurguladı.

Yeniden yapılan araştırmalar sonucunda, gebelerde ve metabolizması süratli olan bireylerde karbondioksit üretiminin fazlalığı kanıtlandı. Ergin bir sivrisinek, karbondioksit kokusunu 60 metre öteden alabiliyor.

SİVRİSİNEKLER NEDEN İNSANLARI ISIRIR?

Üreme evresindeki dişi sivrisinekler, diyet periyodunda kan tüketimi yapar. Bu sebeple beşerler, sivrisinekler için olağan bir amaçtır. Yumurtalama evresinde çok fazla protein muhtaçlığı duyan dişi sivrisinekler, bu gereksinimini insan kanından karşılar.

Bilhassa insanların sivrisinekler tarafından ısırılmasının sebebi, kandaki protein ölçüsüdür. Uzmanlar, “0” kan kümesine sahip kimselerin öteki kan kümelerindeki insanlardan daha fazla ısırıldığını aktarıyor. Öte yandan, erkek sivrisinekler dişi sivrisinekler üzere ısırma eğiliminde değildir. Erkekler, bünyelerinin gereksinim duyduğu enerjiyi doğal ortamdan edinebilir.

SİVRİSİNEK KAŞINTISI NASIL OLUŞUR?

Sivrisinek ısırıklarından dolayı insanları rahatsız eden bir öbür nokta da, ısırık sürecinden sonra oluşan kaşınma eğilimidir. Aslında bu kaşınma evresi büsbütün insan kaynaklıdır. Sivrisineğin yalnızca tetikleyici öge olduğu söylenebilir.

Dişi sivrisinekler hücreden kan emer emmez bu bölgeye kendi salgısını enjekte eder. İnsan bedeni da, tabiatı gereği bedene yabancı bir unsur girdiğini fark edip histamin üretimi yapar. Bağışıklık sisteminde üretilen histamin, yabancı unsurlarla savaşmak için bölgeye gönderilir. Ancak bu salgı, bölgede iltihaplanma; şişme ve kaşınmaya yol açar.

Bağışıklık sistemi güçlü bir insanın histamin üretimi yapması son derece olağandır. Zira dişi sivrisinekler, insan bedenine ekseriyetle hastalık bırakabilir. Bu hastalıklar ortasında ateşli hastalıklar, sıtma ve humma vardır. Histamin salgısı da, bedenin hastalanıp daha da düşmemesi için yabancı hususlarla en önde savaşır.

SİVRİSİNEK KAŞINTISINA NE YETERLİ GELİR?

Sivrisinek ısırığı sonucunda oluşan kaşıntı hissi, sağlıklı bir bedende 1-2 gün içerisinde geçer. Ancak herkesin bağışıklık sistemi güçlü olmayabilir. Güçlü olmayan bağışıklık sistemlerinde kaşıntı hareketinin günlerce sürdüğüne rastlanılmıştır.

Bunun için eczanelerden anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyici merhemler kullanabilirsiniz. Sivrisinek ısırığı, bedende ender de olsa iltihaplanmaya; alerjiye ve nefes alamamaya yol açabilir. Böylesi acil durumlar için en yakınınızdaki hastaneye başvurmanız tavsiye ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.