Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nin toplu aktiflerinde gözler Çin başkanını aradı

Özbekistan’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Tepesi’nde, Çin önderi Şi Cinping’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başka önderlerle toplu fotoğraf çekimine, kent cinsine ve akşam yemeğine katılmaması dikkat çekti.

Özbekistan’ın Semerkant kenti, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ne katılan ülkelerin devlet liderlerini ağırlıyor.

Zirvede dün gerçekleşen görüşmeler dünyada da yakından takip edilirken dün akşam yemeğinde gözler, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’i aradı. Pandeminin patlak vermesinin akabinde birinci yurt dışı ziyareti kapsamında Özbekistan’a gelen Şi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya önderi Vladimir Putin dahil birçok başkanla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Yemek sonrasında çekilen aile fotoğrafında Şi Cinping’in yer almaması soru işaretlerine sebep oldu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Erdoğan ve Putin ile İran önderi İbrahim Reisi ve Belarus başkanı Aleksandır Lukaşenko dahil konuk önderlere kenti gezdirirken Çin önderinin orada olmaması dikkat çekti. Şi, öbür önderlerle toplu fotoğraf çekimine, kent çeşidine ve akşam yemeğine katılmadı.

Ev sahibi ülke Özbekistan’dan bir yetkili, Şi’nin ve beraberindeki heyetin Covid-19 kuralları nedeniyle toplu etkinliklere katılmadığını aktardı.

Çin, pandeminin başından bu yana “Sıfır Covid” siyaseti nedeniyle çok katı tedbirleri uygulamaya devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.