Rusya’nın resti işe yaramadı: AB’nin haritası cuma günü değişiyor

Rusya’nın savaş açması sonrası NATO ve Avrupa Birliğine daha da yaklaşan Ukrayna AB’ye katılmak için teşebbüste bulunmuştu. Kiev’in müracaatının bu hafta düzenlenecek AB önderler doruğunda katılaşacağı belirtildi. AB önderlerinin perşembe ve cuma günü Brüksel’de yapacağı tepede Ukrayna’nın resmi adaylığı katılaşacak.

Zirveye hazırlık için dün toplanan AB dışişleri bakanları toplantısına katılan bakanlar ve diplomatlar, AB Komisyonu’nun geçen hafta yaptığı tavsiyenin akabinde Kiev’in resmi adaylığına öbür üyelerin karşı çıkmadığını duyurdu. Reuters’in konuştuğu diplomatlara nazaran Ukrayna dışında Moldova’nın adaylığı tepede resmi olarak mutlaklık kazanacak.

“PUTİN’E UKRAYNA’NIN AB’YE İLİŞKİN OLDUĞUNU GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, toplantı sonunda basına yaptığı açıklamada “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e Ukrayna’nın Avrupa’ya ilişkin olduğunu, Ukrayna’nın savunduğu pahaların ardında olduğumuzu göstermek için çalışıyoruz” dedi.

Fransa’nın Avrupa Bakanı Clement Beaune basına yaptığı açıklamada 27 ülkenin iki ülkenin resmi adaylığı konusunda ‘tam bir fikir birliği’ içinde olduğunu söyledi. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise “Biz Danimarka olarak Ukrayna’nın AB hayalini gerçekleştirmesini canı gönülden destekliyoruz ve buna tam takviye vereceğiz” dedi.

AB BAŞKANLARI GÜÇLÜ BİR BİÇİMDE ‘UKRAYNA’NIN YANINDAYIZ’ İLETİSİ VERİLECEK

Ukrayna, daha evvel AB ile özgür ticaret muahedesi imzalamıştı. AB’nin iki kıymetli ülkesi Fransa ve Almanla, daha evvel yaptıkları açıklamalarda Ukrayna’nın üyeliğinin en az 20 yıl süreceği uyarasında bulunmuştu. AB diplomatları, tepede adaylık için onay çıkmasıyla, Rusya’ya karşı güçlü bir biçimde “Ukrayna’nın yanındayız” iletisi verilmek istendiğine işaret ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.