Rastgele sayı ve harflerden oluşuyor… ChatGPPT hatırlamak için kendi dilini geliştirdi!

ChatGPT’nin ilerleyişinde tedirginlik uyandıracak bir gelişme daha yaşandı. ChatGPT’nin kullanıcılarla yapmış olduğu sohbetleri aklında tutabilmek için kendine özel şifreli bir dil geliştirdiği söyleniyor.

ChatGPT^nin bu özelliğini keşfeden Greg Fodor, yapay zeka uygulamasının kendi kendine geliştirdiği dil modeline “Shogtongue” adını verdiğini Twitter üzerinden açıkladı. ChatGPT’nin kendisini milyarlarca metin ve içeriklerden eğitiyor olması yapay zeka uygulamasının hızlı bir şekilde gelişmesini sağlıyor.

GPT-4 İLE ÇAĞ ATLADI

GPT-3 yapay zeka dil modeli 175 milyar parametreye sahipken GPT-4 bünyesinde 1 Trilyon parametre bulunduruyor. Bu da ChatGPT sohbet robotuna daha detaylı bir analiz yapma olanağı sunuyor. GPT-3 ile ChatGPT’nin sohbet sırasında akılda tuttuğu kelime sayısı sekiz bin kelime iken, GPT-4 ile bu sayı 64 bin kelimeye çıkarılmıştı. Bu da ChatGPT’nin sohbetleri akılda tutmasının bellek sınırı nedeniyle çok zor olduğunu gösteriyordu.

Ancak ChatGPT’nin bu soruna bir çözüm bularak kullanıcılarla gerçekleştirdiği sohbetleri akılda tutabildiği keşfedildi. Yapay zeka bu problemi çözmek için kendi rasatgele sayılardan ve harflerden oluşturulmuş “sıkıştırılmış” dilini icat etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir