Rapor: Covid-19 sırasında her 30 saatte bir yeni milyarder ortaya çıktı

Araştırma kurumu Oxfam International’ın yeni bir raporuna nazaran, corona virüs pandemisinin birinci iki yılında her 30 saatte bir yeni bir milyarder ortaya çıktı.

“Acıdan Kar Sağlamak” isimli rapor, pandeminin dünyanın en zenginleri ile en yoksulları ortasındaki uçurumu nasıl süratle genişlettiğini ve bu müddet zarfında dünyanın en güçlü insanlarından 573’ünün milyarder olmasını vurgulandı.

Oxfam araştırmasında, ayrıyeten 2 bin 668 milyarderin dünyanın servetinin 12,7 trilyon dolarına sahip olduğu ve dünyanın en güçlü 10 adamının dünyadaki en yoksul 3,1 milyar beşerden fazla varlığa sahip olduğu belirtildi.

YÜZ MİLYONLARCA İNSAN ÇOK YOKSULLUKLA KARŞI KARŞIYA

2022’de her 33 saatte bir milyonlarca insanın çok yoksulluğa düşmesi beklendiği bildirilen çalışmada, bu yıl 263 milyon insanın çok yoksulluğa düşeceğinin beklendiği aktarıldı.

Rapor, hayat maliyeti krizi boyunca gelişen kilit sanayileri de gözler önüne serdi.

Örneğin, global besin fiyatları geçen yıl yüzde 33,6 oranında arttığı belirtilirken, global besin devi Cargill’in servetini 2020’den bu yana yüzde 65, yani 14,4 milyar dolar artırdığın altı çizildi.

Birebir halde, büyük petrol sanayisinin kar marjları pandemi sırasında iki katına çıkarken, güç maliyetinin 2022’de yüzde 50 artmasının beklendiği belirtildi.

Raporda, “Hükümetler, milyarder servetindeki ve şirket kârlarındaki çok büyümeyi dizginlemek ve buna bağlı olarak insanların bugün karşı karşıya olduğu eşi görülmemiş hayat maliyeti krizini önlemek için harekete geçme ve dizginleme konusunda kıymetli bir alana sahip” dedi.

Rapor, hükümetleri, süratle yükselen fiyatlar ortasında ortalama bir insanın besin ve enerjiyi karşılamasına yardımcı olmak için milyarderlerin pandemik kârlarına bir keze mahsus bir vergi getirmeye çağırarak sona eriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.