Özgür Karabat ekonomik krizin evrelerini anlattı: ‘Tütün gerçeği ve global piyasaya hizmet eden AKP’

CHP’li Özgür Karabat, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana uyguladığı kilit iktisat siyasetinin ‘küresel hizmet’ olduğuna değinerek bu anlayışın ekonomik çöküşe neden olduğunun altını çizdi.

AKP’nin iktisat siyasetlerinde özelleştirmenin bir kalkınma usulü olarak görülmesi sonucu kamu kurumlarının yağmalandığını söz eden Karabat, bu durumu ‘Tekel’ üzerinden ele aldı.

Tekel’in kürsel piyasanın dikkatini çeken bir kurum olduğunu tabir eden Karabat kelamlarına ‘IMF başta olmak üzere milletlerarası kuruluşların gayesindeki kurumdu. AKP, ziyan ediyor diye yok kıymetine Tekel’i sattı’ diyerek devam etti.

Özgür Karabat’ın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“1) Türkiye iktisadının çöküşü bir anda ortaya çıkmadı. AKP’nin 2002 yılından bu yana uyguladığı kilit bir siyaset var: Global sermayelere hizmet. Çöküşün değerli bir ayağı AKP’nin bu global bağlarıdır.

2) AKP, özelleştirmeleri kalkınmanın anahtarı olarak övüyor, yandaş medya ve iş dünyası ile parlatıyordu. 80 yılda binbir zorlukla inşa edilen kamu kurumları adeta yağmalandı.

3) Özelleştirme ismi altında yağmalanan kurumlardan birisi Tekel’di. Global sermayenin iştahını kabartan, IMF başta olmak üzere milletlerarası kuruluşların gayesindeki kurumdu. AKP, ziyan ediyor diye yok değerine Tekel’i sattı.

4) Yaklaşık 1 milyon insanımız tütün işinden geçiniyordu. TEKEL’in sigara kısmı, 2008 yılında 1 milyar 720 milyon dolara British American Tobacco’ya satıldı. Satış sonrası İstanbul, Adana, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları kapatıldı.

“TÜRKİYE’Yİ İTHALATA MAHKUM HALE GETİRDİLER”

5) Tütün üreticiliği kolay bir çiftçilik değildir. Alışkanlık ve el yeteneği ister. Özelleştirme ile evvel bunu yok ettiler. Hakkını arayan binlerce Monopol personeline biber gazı ile müdahale ettiler. Sonuçta Türkiye’yi ithalata mahkum hale getirdiler.

6) Yalnızca son 4.5 yılda yapılan tütün ithalatına bakın. Yaprak tütün ithalatımıza dikkatinizi çekerim, özelleştirme meblağı kadar.

7) 2008 yılından bu yana tütün üzerinden global sermayeye akan kaynak 10 milyar doları aşıyor. Onbinlerce tütün çiftçisi işini bırakmak zorunda kaldı. Türkiye iktisadı küçüldükçe küçülüyor ancak ithalat lobileri kazanmaya devam ediyor.

8) İzmir’in, Adıyaman’ın, Tokat’ın, Samsun’un, Bitlis’in tütün kültürlerini yok ettiler. Kalan tütün üreticileri global sermayenin şirketlerine mahkum kaldı. Çiftçi eserini öbür tüccara satıyor diye mahpus cezası getiren kanun çıkardılar.

“ALAN ŞİRKETLER TANIDIKTI”

9) Hatırlayın, Tekel’in içki kısmı 2003’te 292 milyon dolara satıldı. Alan şirketler tanıdıktı. Limak-Nurol-Özaltın-Tütsab Teşebbüs Kümesi. 3 yıl sonra Tekel’in içki kısmını 3 katı fiyata öbür bir şirkete sattılar.

10) Hukukun katledilmesi, liyakatsizlik, takımlaşma, yolsuzluklar, başkanlık sistemi… Hepsinin ülkeyi bir gün uçuruma sürükleyeceğini söyledik, uyardık. Geldiğimiz noktada bunu yaşıyoruz. Enflasyon krizi, fakirlik daha da derinleşecek.

11) Söyleyin artık, AKP bu ülkenin çalışanını, çiftçisini mi düşünüyor, yoksa global sermayeye mi hizmet ediyor?

Tek tahlil, derhal erken seçime giderek AKP’nin iktidarı bize devretmesidir.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.