Otomobil fiyatlarına zam geliyor: İşte detaylar

2022 yılında Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç payında yüzde 23.5 oranında bir daralma yaşandı. 13 milyon 500 bin TL değerinde olan Ferrari’nin Roma modeli 2022 yılında 5 adet sattı. Otomobil fiyatlarını yakından ilgilendiren Rusya-Ukrayna savaşının sonuçları ülkemizde ne olacak?

Otomobil üretiminde yaşanan maliyet artışları ülkemizde fiyatları yüzde kaç oranında etkileyecek? Beklenen zam oranı Türkiye’deki fiyatları ne zaman etkileyecek? Üretim maliyetlerini arttıran hammadde hangisi? İşte detayları…

Türkiye’de satılan en lüks otomobiller! Hangi marka kaç adet sattı?

Otomobil fiyatlarına yüzde 25’lik zam yolda

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre, 2022’nin sonuna kadar otomobillerin fabrika çıkış fiyatına yaklaşık olarak yüzde 25 oranında zam gelmesi bekleniyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş ve yaşanan çip kriziyle birlikte otomobil fiyatlarında rekor artış yaşanıyor.

İkinci el otomobil fiyatları ise 2021 son çeyreğinde artan talep ve kur artışı ile ikinci el araba fiyatları bir ay içinde %70 yükseldi. Sıfır araç fiyatlarında ise yaşanan vergi dilimi değişikliği birçok otomobil fiyatını etkiledi. Lakin Aysel Yücel’in bugün yayınladığı habere göre asıl zamlar mayıs itibariyle başlayacak.

Üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte ülkemizde otomobil fiyatlarında belli bir oranda zam uzun zamandır bekleniyor. Bu konuyla ilgili ilk açıklama İstanbul Ticaret Odası Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis üyesi Ziya Alp Gülan’dan geldi. Gülan, fabrika çıkış fiyatlarının yüzde 25 oranında artmasını beklediğini açıkladı.

Ziya Alp Gülan, otomobil pazarın son yıllarda gerilediğini belirterek, “Mart ayında yüzde 30’luk kayıp yaşadık. Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk sorunu olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan sadece dışarıdaki sorunlar edeniyle yüzde 25’e yakın bir zam beklentisi var” açıklamasını yaptı.

Savaşın dezavantajlarından biri ise Paladyum krizi üretim maliyetini 200 dolar arttırdı. Enerji ve lojistik maliyetlerinde yaşanan artışla ve döviz kuru da eklenince otomobil fiyatlarında çok büyük oranda bir artış yaşandı. Bu yıl sonuna gelecek olan zamlar ile birlikte otomobil ve hafif ticari araç piyasasını daha fazla etkileyeceği aşikar.

Peki ya sizler bu yaşanan ve yaşanacak olan fiyat artışlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi Yorumlar ve ShiftDelete.Net Forum kısmında bekliyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.