Ordu’da atıl topraklar tarıma kazandırıldı

Ordu’da gelir getirici projeleri ortasında yer alan “Örtü Altı Yetiştiriciliği” üreticilerin ve vatandaşların yeni gelir kapısı oldu.

Çalışmalar kapsamında, 19 ilçede belirlenen noktalara 40 sera kurulurken üreticilere 1 milyon 600 bin adet yazlık ve kışlık zerzevat fidesi takviyesi sağlandı.

7 ilçede seralar kuruldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde “Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında desteklenen Altınordu, Perşembe, Gülyalı, Fatsa, Ünye, Kumru ve İkizce ilçelerindeki seralarda üretimler gerçekleştirildi.

“18 bin atıl araziyi tarıma kazandırdık”

Örtü Altı Yetiştiriciliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, proje sayesinde atıl vaziyette bulunan topraklar yenide üretime kazandırıldığını söyledi.

Güler, yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:
“Ordu’da her alanda üretimi artırmak için ağır çalışma içerisindeyiz. Bu kapsam da üreticilerimize ek gelir sağlamak ve üretimi desteklemek ismine değerli çalışmalar yaptık. 19 ilçemizde uygun olan yerlere 40 adet sera kurduk. Bunların haricinde üreticilerimize 1 milyon 600 bin fide dayanağında bulunduk. Ayrıyeten tohum dayanağı ve atıl durumda bulunan 18 bin dönüm araziyi tekrar üretime kazandırdık. Bu sayılar ilimiz için değerli sayılar. Bu 18 bin dönüm atıl arazi boş bir halde duruyordu. Üretim yoktu. Biz bu toprakları tekrar ilimiz iktisadına kazandırdık.”


“Üretimde kıymetli ivme yakaladık”

Güler, “Daha evvel üretimi az olan siyez buğdayı, patates, nohut, yeşil mercimek, mısır, soya ve başka sebzelerle birlikte 18 bin dekar atıl tarım toprağını tekrar üretime kattık.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.