New York borsası düşüşle açıldı

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell başta olmak üzere merkez bankaları yetkililerinin Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda verdiği “şahin” bildirilerin akabinde endeksler, yeni haftanın açılışında negatif bir seyir izledi.

Powell, geçen hafta cuma günü Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, enflasyonla uğraşta geri adım atmayacaklarının, gevşek para siyasetine dönüşün yakın vakitte olmayacağının sinyalini vermişti.

“BİRAZ DA ACI VERECEKTİR”

Fiyat istikrarını tekrar sağlamanın biraz vakit alacağını vurgulayan Powell’ın “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası şartları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz da acı verecektir” sözleri ise piyasalara sert satış getirmişti.

Powell’ın açıklamaları sonrası para piyasası fiyatlamalarında eylül ayında bankanın 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 64,5 olarak iddia edildi.

Analistler, faiz kararının gelen bilgilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacağının belirtilmesi ile açıklanacak dataların ehemmiyetinin arttığını, yeni haftada ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) yanı sıra istihdam raporunun takip edileceğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.