Maymun çiçeği virüsüne karşı karantina başladı: 21 gün sürecek

Belçika’da maymun çiçeği virüsü ile enfekte olanların 21 gün karantinaya alınmaları kararlaştırıldı. Bu bireylerle yüksek riskli temasta bulunanların ise semptom geliştirip geliştirmediklerini kendileri takip etmesi isteniyor. Belçikalı yetkililer ülkede 3 olay tespit edildiğini belirtirken, mecburî tecrit kararı alan birinci ülke oldu. Belçika’nın Antwerp kentinde geçen hafta düzenlenen Darklands isimli bir şenliğe katılanlarda maymun çiçeği hastalığı tespit edilmişti. Dört gün süren şenlikte 3 olay çıkmıştı.

EN AKTÜEL HADİSELER İSVİÇRE VE İSRAİL

Karantina kararını kamuoyuna duyuran Bakım ve Sıhhat Ajansı’na bağlı uzmanlardan oluşan Risk Kıymetlendirme Kümesi (RAG), maymun çiçeği virüsüne yakalanmış bireylerle yüksek riskli temasları bulunana şahıslara; bağışıklığı azalmış bireyler, gebe bayanlar ve çocuklarla temas konusunda fazladan dikkatli olmalarını tavsiye etti.

Son haftalarda olay sayısı süratle artarken resmi bilgilere nazaran Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya, İsveç, ABD, Kanada ve Avustralya’da da görüldü. En şimdiki olaylar ise İsviçre ve İsrail olarak kayıtlara geçti.

1958 YILINDA TESPİT EDİLDİ

Genelde batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde rastlanan maymun çiçeği hastalığı birinci olarak 1958’de ortaya çıktı. Birinci olay ise 1970’de Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi.

ABD’deki birinci olay 2003 yılında tespit edilirken yabanî hayvanlarda tespit edildikten sonra beşerlerle temasta ya da yeterli pişmemiş etin tüketilmesi sonrasında bulaşabiliyor. Ciltteki yaralardan, teneffüs yolu aracılığıyla ya da göz, burun ve ağızdan bu hastalık yayılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.