Komşusundan yol yapma müsaadesi alamayınca asma köprü yaptı

Artvin’de yaşayan 65 yaşındaki Mehmet Demir, Ada Yaylası’nda dağlık toprağa inşa ettiği meskenine ulaşmak için komşusundan yol yapma müsaadesi alamayınca iki dağ ortasından geçen derenin üzerine ahşap asma köprü yaptı.

Yusufeli ilçesinin Ada Yaylası’nda yaşayan personel emeklisi Mehmet Demir, babasından miras kalan iki dağın ortasındaki yere 2009 yılında konut yapmaya karar verdi.

Planladığı konuta ulaşım yolunun uzak oluşu ve komşusunun toprağından yol geçirilmesine müsaade vermemesiyle Demir, Çarğisel Deresi üzerine ahşap asma köprü yaptı. Kendi çizdiği projeyle inşa ettiği asma ahşap köprüden konuta ulaşan Demir, çocuk ve hayvanların can güvenliğini tehlikeye atmamak ismine da köprü girişine önlem hedefli kapı taktı.

“PRATİK TAHLİL BULMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

Bölgede arazinin engebeli oluşunun meskenlere ulaşımı zorlaştırdığını söyleyen Mehmet Demir, “Bu yaylada babamdan miras kalan arazi vardı. 13 yıl evvel bu arazi üzerine mesken yapmaya karar verdim fakat yerime ulaşım yolu dağın gerisinden geçtiği için konutuma uzak kalıyordu. Bunun üzerine komşumla konuşup yol yapılması için talepte bulundum. Komşum kendi yerinden yol geçirilmesine müsaade vermedi. Bölgemiz engebeli olduğu için birçok mevzuda pratik tahliller bulmak zorunda kalıyoruz. Farklı alternatifler düşündüm ve devayı köprü yapmakta buldum” dedi.

Köprüyle vakitten tasarruf ettiğini anlatan Demir, “Bu köprünün projesini kendim çizdim ve büsbütün kendi imkanlarımla yaptım. Yerden 15 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğundaki ahşap köprümle 13 yıldır meskenime ulaşımı sağlıyorum. Hem konutuma ulaşırken fazla yorulmuyorum hem de vakitten tasarruf sağlıyorum. Her işimi bu köprü üzerinden hallediyorum. Konutumun inşaat gereçlerini bile bu köprüden getirip götürüyorum. Köprüyü kullanırken korkmuyorum. Zati korkacak da bir şey yok zira yan taraflarında korkuluk bulunuyor. Köprüye kapı takmamdaki maksadım da büsbütün önlem içindir zira burada çocuklar, hayvanlar var. Köprüden geçmeye çalışıp düşmesinler diye” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.