Kiraya Yapılacak Artırım Da Yeni Düzenleme! Kira düzenlemesi Kiracıların Ve Mesken Sahiplerinin Canı Sıkılacak

Enflasyon sayılarının süratle tırmanması mesken sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirdi. Son bir yılda kira fiyatları 3 kat arttı. Kiracılarına istedikleri artırımı yaptıramayan mesken sahipleri kiracılarını çıkararak çok daha yüksek sayılara kiralıyor. Hatta o denli bir noktaya gelindi ki konutlar oda oda kiraya verilmeye başlandı. Kiracıların yaşadıklarına tahlil arayışındaki hükümet 3 bakanlıkla çalışma yürütmeye başladı. Hükümetin masasındaki tahlillerden birisi de tavan fiyat uygulaması oldu.

3 BAKANLIK KİRALAR İÇİN DEVREDE

Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı fahiş kira artışları için devrede. Çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kurum çalışmaların sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacağını açıkladı. Kiracılara konut sahiplerini de üzmeden tahlil bulma uğraşında olan Kurum belediyeler ile ortak çalışma yaptıklarını belirtti.

BELEDİYELER TOPLUMSAL KONUT YAPSIN

Güç durumda kalan kiracılar örgütleniyor. Geçinemiyoruz Platformu tarafından örgütlenen kiracılar Kadıköy’de düzenledikleri forumda belediyelerin toplumsal konut üretmesini istedi. Devletin lokal idareler eli ile maddi durumu olmayan evsizler için toplumsal konut üretilmesinin sorunun tahliline katkı sağlayacağını söz etti. Dar gelirlilere yönelik konut yapılmasını isteyen kiracılar tahlil için örgütleneceklerini ve örgütlü çaba edeceklerini söyledi.

KİRALARA FAHİŞ FİYAT SINIRLAMASI

Hollanda hükümeti artan kiralar karşısında sınırlama getirecek. Mesken puanına nazaran kira belirlenecek. Toplumsal konut haricinde konutlar için en fazla 1000 ile 1250 euro ortasında bir kira bedeli belirlenecek. Orta gelirli vatandaşların kira fiyatlarındaki artıştan en az etkilenmesi amaçlanıyor. Kiraya verilecek olan konutlarda konutun büyüklüğü ve oda sayısına nazaran puanlama yapılacak.

KONUTLAR YÜZDE 147 KİRALAR İSE YÜZDE 120 ARTTI

Gayrimenkul fiyatlarına nazaran son bir yılda satılık mesken fiyatları yüzde 145 arttı. Kiralar ise yüzde 120 arttı. Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir ve Çanakkale kira fiyatlarının en çok arttığı vilayetler oldu. Yabancıya en çok konut satılan vilayet ise İstanbul oldu.

Piyasadaki fiyat artışını pahalandıran Görkem Öğüt satılık kiralıkta artış trendinin devam edeceğini ve kiracıların çok büyük bir mali yük altına gireceğini belirtirken konut sahiplerinin de kirayı ödeyecek kiracı bulmakta zorlanacağını açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.