Kılıçdaroğlu İngiliz basınına konuştu: Seçimi çalmalarına izin vermeyeceğiz

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin The Financial Times gazetesinden Adam Samson ve Andrew England’a açıklamalarda bulundu.

Gazetenin “Türkiye’nin muhalefet lideri, otokrasiye gidişi tersine çevirmeyi vadediyor” başlıklı haberine göre, Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çalınmasına izin vermeyeceğini söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN ERDOĞAN’A KAYBEDECEK 5 YILI DAHA YOK’

Kılıçdaroğlu’nun devlet kurumlarını yeniden inşa etme ve otokrasiye gidişi tersine çevirme taahhüdünde bulunduğunu aktaran gazete, 14 Mayıs seçimlerinin bütünlüğünü savunma ve Erdoğan’ın 20 yılı aşkın süredir devam eden iktidarına son verme konusunda Kılıçdaroğlu’nun kendisine güvendiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu’nun ekonomiyi canlandırma vaadini de hatırlatan The Financial Times, Kılıçdaroğlu’nun gençler arasındaki büyük umutsuzluğu sona erdirmeye ve demokrasiyi yeniden tesis etmeye söz verdiğini belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceliklerinin ekonomi ve demokrasi olacağını da ifade eden gazete, Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin Erdoğan’a kaybedecek 5 yılının daha olmadığını söylediğini yazdı.

‘ADİL BİR SEÇİM OLMAYACAK AMA ÖNLEMLERİMİZİA ALDIK’

Erdoğan’ın bugüne kadarki en zorlu seçimlerden biriyle karşı karşıya olduğu analizlerini ve anketlerde Kılıçdaroğlu’nun çoğunlukla küçük bir farkla önde olduğunu hatırlatan The Financial Times gazetesi, hükümetin medyayı kontrolü altında bulundurması ve Erdoğan’ın devlet kaynaklarını kullanması sebebiyle seçimlerin adil olacağına inanmadığını aktardı. Kılıçdaroğlu, bu noktada aldıkları seçim güvenliği önlemlerini de anlattı.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi.’ notuyla paylaştığı videosuyla Erdoğan’ın kullanmak isteyebileceği olası bir durumu ele aldığı yorumunu yapan gazete, Kılıçdaroğlu’nun inanç ve azınlıklara saygı hakkında içten bir video paylaştığını hatırlattı.

‘EKONOMİK KURUMLARA GÜVEN YENİDEN TESİS EDİLMELİ’

Seçimi muhalefetin kazanması durumunda Türkiye’nin ekonomik problemlerinin gerçek derinliğini belirlemek için zamana ihtiyaç olacağını belirten Kılıçdaroğlu, devletin ekonomik kurumlarının güvenilirliğini yeniden tesis etmenin önemine işaret ederek öncelikle Merkez Bankası’na mali çevrelere güven veren yeni bir başkan atamanın gerekli olduğunu vurguladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir