Kılıçdaroğlu: Bu beşli çeteyi saf dışı bırakacağım

CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Geleceği ipotek altına alınan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Torunlarınızın geleceği de ipotek altında. Yap, işlet, devret-Kamu Özel İşbirliği. Dolar, Euro bazında garanti veriyorsunuz milliyetçi geçiniyorsunuz, Türk Lirası’nı çöpe atıyorsunuz. Size kelamım söz. Allah nasip eder geldiğimizde göreceksiniz evvel bu beşli çeteyi saf dışı bırakacağım ” tabirlerini kullandı.

Düzce’de STK temsilcileri, muhtarlar ve kanaat başkanları ile bir ortaya gelen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ait değerli açıklamalarda bulundu…

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan satırlar şu biçimde:

* O kadar çok kamplaştık ki kucaklaşmamız lazım. Onu ben ‘helalleşmemiz lazım’ diyerek söz ettim.

*Türkiye’nin problemlerini bilen beşerler var. Problemlerin nasıl çözüleceği konusunda da oturup baş yormak gerekiyor.

* Türkiye’nin en hoş kentlerinden birisindeyiz. Yeşilin bütün tonlarını Düzce’de görmek mümkün.

*Bu tabiata sahip çıkmak lazım. Dokuma bölümü ve ağaç endüstrinin burada geliştiğini biliyorum. Tarımın, fındığın bu bölge için kıymetini biliyorum.

*İki OSB var. Bu bölgelerde yeni yatırımların olduğunu biliyorum. Kamyon sürücülerinin sorunu var biliyorum. Ortamızda muhtar kardeşlerim var. Bizim bir numaralı meselemiz demokrasidir.

“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ ÖZGÜR İRADELERİ İLE GÖNDERECEĞİZ”

*Demokrasinin olmadığı yerlerde beşerler niyetlerini söz edemezler. Biz hengameden uzak durdukça her birimiz büyümeye, gelişmeye odaklanırsak yaratılan gelirin hakçı bölüşülmesine odaklanırsak bütün meseleleri çözebiliriz.

*Suriyeli kardeşlerimizin kendi ülkelerine gitmeleri lazım. Irkçılık yapmayacağız. Bu milletin alnına ırkçılık lekesini sürdürmeyeceğiz. Onları özgür iradeleri ile göndereceğiz.

*Demokrasi tabandan başlayarak üst gerçek büyütmemiz lazım. Muhtarlık kurumunu güçlendirmemiz lazım.

*Muhtar tabanlarda bir yerde duruyor. Arayanı, soranı yok. Tarihe bağlıysan muhtarlık kurumuna bağlı olacaksın.

*Milletvekili seçiminden evvel muhtarlık seçimi yapılmış bu topraklarda. Muhtarlık kurumunun güçlü olmasını istiyorsanız sizin kanun teklifinizi reddeden partilere oy vermeyeceksiniz.

*Sizin niçin birleşik oy pusulanız yok? Bu muhtarlık kurumuna kıymet vermememin sonucu. Ben her bir muhtara yardımcı işçi verilmesini söyledim. 10 milyon işsizimiz var. Kıyameti kopardılar.

*Her muhtara bir yardımcı vereceğim. Siz kapattığınızda kimse yok orada? Neden yok? Birisinin orda olması lazım.

*Muhtara yetkiyi verir, toplumsal yardımları da muhtar eliyle dağıtırsanız o vakit o yardımlar gerçek manada yoksula fukaraya gitmiş olur.

*Belediye Meclis toplantılarına sizi almazlar. Belediye Meclis’i toplantılarına mahallenizle ilgili bir karar alınıyorsa o toplantıya muhtar kesinlikle katılarak kelam ve oy sahibi olmalı.

*Muhtarlığı bir kamu kurumu olarak kanun tanımıyor. Kamu kurumu olarak tanımlanmadığı için belediyelerle ortak iş yapamazlar.

*Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması lazım. Muhtarlık kurumu güçlü olursa hem muhtarlık kurumu ve demokrasimiz güçlü olur. ‘Şu CHP daima eleştirir hiç önermez’ derler.

*Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Sesi duyulmayanların sesi olduk.

*’İyi de gelince ne yapacaksınız’ diye sorabilirsiniz. Bize bazen ‘Altı benzemez’ diyorlar. Evet hakikat 6 başka partiyiz lakin altımız insan hakları, demokrasi, toplumsal devlet konusunda birebir şeyi düşünüyoruz.

*Her insan 6’lı masaya baktığında kendisinden bir parçayı orada görüyor.
Birinci yapacağımız iş bir genelge ile devletteki bütün israf kapılarını kapatacağız.

Niçin 13 uçağım olacak benim bir tane yetmiyor mu? Daha buna misal dünya kadar israf var, bunları önleyeceksin kuralını koyacaksın. Bakanlık binasını boşaltıp gidip kiraya çıkıyorlar. Niçin kiraya çıkıyorsun sen?

*Devletin bütün bilgilerine sahip olmadan karar alamazsınız. Bir Stratejik Planlama Teşkilatı kuracağız.

*Fiyat istikrarını korumakla kim sorumlu? Merkez Bankası. Türkiye’de fiyat istikrarı var mı? Yarın sabah hangi eserin kaç lira olacağını kimse bilmiyor. Yarın sabah doların kaç liraya çıkacağını kimse bilmiyor. Hiç kimse önünü göremiyor.

*Sorumlu olan kurum hiçbir şey yapmıyor, eli kolu bağlanmış. Yapacağımız değerli üçüncü iş ise Merkez Bankası’nın başına hem iç hem dış piyasalarda inanç verecek bir ismi getireceğiz.

*Bir arkeologun Merkez Bankası’nda ne işi var? Ne işi var emekli milletvekillerin, güreşçilerin bankaların idare şuralarında?

*Ekonomik Toplumsal Konsey’de sorunu yaşayan tarafları çağırır sorunu yaşayan insanı dinlersiniz. Bir anayasal kurum olan Ekonomik Toplumsal Kurul işler hale gelecek.

*Geleceği ipotek altına alınan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Torunlarınızın geleceği de ipotek altında.

“BEŞLİ ÇETEYİ ŞAF DIŞI BIRAKACAĞIM”

*Yap İşlet Devret Kamu Özel İşbirliği. Dolar, Euro bazında garanti veriyorsunuz milliyetçi geçiniyorsunuz, Türk Lirası’nı çöpe atıyorsunuz. Size kelamım söz. Allah nasip eder geldiğimizde göreceksiniz evvel bu beşli çeteyi saf dışı bırakacağım.

*Kamu İhale Kurumu yine yapılandırılacak. Evvel işi veriyorsun sonra ihale yapıyorsun bu türlü iş olur mu? Bunları değiştireceğiz.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.