Kadınların Yaşadığı Tüm Sorunlar Araştırılsın Önergesi AK Parti ve MHP Oylarıyla Reddedildi!

Kadınların, eğitim başta olmak üzere tüm alanlarda yaşadıkları sorunların araştırılması için TBMM’ye sunulan araştırma önergesi AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Önerge İYİ Parti tarafından Meclis’e sunuldu.

TBMM’de İYİ Parti Grubu, “Kadınların başta eğitim olmak üzere istihdam, kültür, psikoloji, sağlık vesaire tüm alanlarda karşılaştığı sorunların her yönüyle araştırılması, tespiti, alınacak önlemlerin belirlenmesi ve bu tedbirlerin hayata geçirilmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması önergesi verdi.

Önergeyi açıklamak üzere söz alan İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı şu ifadeleri kullandı ?

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bile hâlâ kadınların eğitimden, siyasetten, iş hayatından özel yaşama birçok farklı kulvarda sorunlarının olmasından ve bunları konuşuyor olmaktan hepimiz utanmalıyız bence. Hayatın tüm alanlarında kadınlara yönelik bir eşitsizlik söz konusu; 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasının altında yatan sebep de aslında basitçe bu. Bu bir farkındalık yaratma ve gerçekçi çözümler için adım atma günüdür. Gelin, biz de bugün yeni bir adım daha atalım.”

HDP Milletvekili Kerestecioğlu da “Kimse bize, çiçeksiniz, böceksiniz demesin” ifadeleriyle önergeye destek verdi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Şiddet devam ediyor ve patriarkal sistem devam ettiği sürece tüm dünyada da şiddet bitmeyecek, sona ermeyecek; biz bunu biliyoruz ama işte biz, buna karşı yürüyoruz, buna karşı mücadele ediyoruz. Kimse bize ‘çiçeksiniz’, ‘böceksiniz’, ‘cennet ayaklarınızın altında’ falan gibi laflar etmesin, bizim ihtiyacımız olan şey hamaset değil, gerçekten şiddetin sona ermesi, haklarımızın uygulanması ve mücadeleye saygı duyulması. İşte, bu yüzden her 8 Mart sokaklarda olacağız, her 8 Mart mücadeleyi yükselteceğiz ve kentlerimizi de hayatlarımızı da yeniden kuracağız. Yaşasın 8 Mart” dedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Gündemimiz kadınların hayatın her alanında mücadele etmek zorunda kaldıkları sorunlar. Biz kadınlar, 8 Mart’ı bu yıl yaşadığımız deprem felaketinde yitirdiğimiz kadınlara ve bugün o bölgede çok zor koşullar içinde hayata tutunmaya çalışan kadınlara atfediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İYİ Parti Grubu’nun önerisi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir