Japon arkeolog: Birinci kere Kırıkkale’de tespit ettik

Kırıkkale’de binlerce yıllık tarihi gün yüzüne çıkartmaya devam eden Japonyalı arkeolog Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura, milattan evvel Ukrayna topraklarından ayrılan Kimmerler’in, Anadolu’daki birinci yerleşim yerinin Büklükale olabileceğini söyledi. Matsumura, “Ukrayna bölgesinden Kimmerler diye kavimler Anadolu’ya gelmiş. Onlar tarafından yapılmış olan yerleşme ya da kale. Anadolu’da birinci kez burada tespit etmiş olduk” dedi.

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesindeki Büklükale mevkiinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2009 yılında başlatılan hafriyat çalışmaları, her yıl mayıs ve haziran aylarında devam ediyor.

‘Aşağı şehir’ ve ‘yukarı şehir’ olmak üzere iki arkeolojik alandan oluşan Büklükale mevkiinde Japonyalı arkeolog başkanlığında sürdürülen hafriyat çalışmalarında binlerce yıllık tarih gün yüzüne çıkartılıyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde doçent olarak ders veren Hafriyat Lideri Japonyalı Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura, arkeoloji kazılarında Anadolu’ya gelen Kimmerler’in Anadolu’daki birinci yerleşim yerinin Büklükale olduğunu kestirim ettiklerini söyledi.

Büklükale’de en yeni Osmanlı periyodunda de yerleşme olduğunu belirten Matsumura, “Onun altında Helenistik devrine ilişkin yerleşmesi tespit ettik. Helenistik’in altında Geç Demir Çağ denilen Akhamenid pers devrindeki yerleşme de var” dedi.

“HAYVAN MOTİFLERİ TESPİT ETTİK”

Hafriyat çalışmalarının sürdüğünü söz eden Matsumura, “Ukrayna bölgesinden Kimmerler diye kavimler Anadolu’ya gelmiş. Onlar tarafından yapılmış olan yerleşme ya da kale. Biz Anadolu’da birinci sefer burada tespit etmiş olduk. Artta çok büyük bir sur duvar var. Bunların o periyotta yapılmış olduğunu düşünüyoruz ve onun çağdaşı olan mimarinin içerisinde Kimmerler’e ya da İskitler’e mahsus hayvan motifleri ve nesneleri tespit ettik. Artık onun altında çalışmaları sürdürüyoruz” diye konuştu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.