Instagram, Reels içeriklerini şablonlara dönüştüren yeni Templates özelliğini test ediyor

Hashtag sayfasından “En Yeni” sekmesini kaldırmayı test eden Instagram, şimdi de Templates isimli yeni bir özelliği test ediyor. Templates özelliği ile başka Reels videolarını kopyalayarak bir şablon olarak kullanabileceksiniz. Özellik, şu an için yalnızca sınırlı sayıda kullanıcının ilgisine sunuldu. 

Bu arada TikTok’un da “Templates” özelliğine sahip olduğunu belirtelim. Görünen o ki; Instagram, TikTok’u kopyalamakla kalmıyor, TikTok’un özelliklerini de kademeli olarak Reels’e ekliyor. 

Aslına bakarsanız Instagram’ın Templates özelliği üzerinde çalıştığı ilk olarak, platformlardaki gizli özellikleri keşfetmesiyle tanınan Alessandro Paluzzi tarafından fark edilmişti. Paluzzi, Templates özelliği Ocak ayının son günlerinde takipçileriyle paylaşmıştı. 

#Instagram is working on the “Use as template” option for #Reels 👀 pic.twitter.com/JORfxxc8rj

— Alessandro Paluzzi (@alex193a) January 31, 2022

Paluzzi’nin ardından Mart ayında ise pazarlama profesyoneli ve içerik üreticisi Josephine Hill özelliği test ettiğini duyurdu. Josephine Hill’in paylaştığı görselden anlaşılacağı üzere kullanıcılar başka bir Reels’in şablonunu kopyalayarak, bu şablona kendi görsellerini ve müziğini ekleyebiliyor. 

Instagram REELS announced a new feature! “Use as template” allows user to replace the clips with your own and it will match the time stamps of the template reel. Let me know what you think of this feature. Does this make you want to create more reels? pic.twitter.com/rLMJAX89jG

— Jo Millie (@JosephineMedia) March 26, 2022

Instagram’ın TikTok ile rekabeti 

Reels ve TikTok’u avucunun içi gibi bilen Z kuşağını aksine, Instagram’daki pek çok kullanıcı, Reels formatında içerik üretmeye henüz tam olarak alışamadı. Şirket, algoritmada Reels içeriklerini önceliklendirerek içerik üreticilerini ve işletmeleri Reels kullanımına teşvik etse de; TikTok ile rekabet etmek için daha fazla kullanım oranına ihtiyacı var. Templates özelliği ise tam olarak bu problemi çözüyor. 

TikTok’taki içeriklerin Reels’te de paylaşılması ise Instagram’ın içerik üretimi konusunda henüz istediği aşamaya gelemediğini gösteriyor. Şirket bunu engellemek için TikTok logolu içerikleri platformunda öne çıkarmayacağını da açıkça dile getirdi. 

📣 New Features 📣

We’ve added new ways to tag and improved ranking:

– Product Tags
– Enhanced Tags
– Ranking for originality

Creators are so important to the future of Instagram, and we want to make sure that they are successful and get all the credit they deserve. pic.twitter.com/PP7Qa10oJr

— Adam Mosseri (@mosseri) April 20, 2022

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.