İngiltere’de bakan istifaları sonrası ‘Hükümet çöküyor’ argümanı

Starmer, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a reaksiyon gösteren Javid ve Sunak’ın arka arda istifasının akabinde yaptığı açıklamada, iki bakanı, Johnson’ın “suç ortakları” olmakla suçladı.

Keir Starmer, “(Johnson) Kanunları çiğnediğinde, tekraren palavra söylediğinde, İngiliz halkının fedakarlıklarıyla alay ettiğinde onu desteklediler.” ifadesini kullandı.

İki bakanın aylar evvel istifa etmesi gerektiğini belirten Starmer, “İngiliz halkı aldanmayacak. Muhafazakar Parti bozuldu ve bir adamı değiştirmek bunu düzeltmez. Yalnızca gerçek bir hükümet değişikliği İngiltere’ye gereksinim duyduğu yeni başlangıcı sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek birkaç hafta içinde bir seçim daveti yapılırsa, bunu destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Starmer, “Evet. İngiltere için yeni bir başlangıca gereksinimimiz var. Bir hükümet değişikliğine muhtaçlığımız var.” cevabını verdi.

Sağlık Bakanı ile Maliye Bakanı arka arda istifa etti

İngiltere Sıhhat Bakanı Javid ile Maliye Bakanı Sunak arka arda kabineden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, artık vicdanen misyonuna devam edemeyeceğini ve Johnson’a inanç duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti.

Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir müddet sonra Maliye Bakanı Sunak da istifa ettiğini açıklamıştı.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin küme yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın, Pincher’a verdiği misyondan ötürü “son derece pişman” olduğunu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada, Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz savlarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Lakin, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak misyon yaptığı devirde Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından çabucak evvel Johnson, Pincher’a verdiği misyon nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu lisana getirmişti.

Johnson istifa baskısı altındaydı

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, partisinin kimi milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti 6 Haziran’da itimat oylamasını gitmiş, lakin Johnson, 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.