Hizmet ve perakende bölümlerinde satış beklentileri geriledi

TÜİK bilgilerine nazaran, inanç endeksi hizmet ve perakende dallarında düşerken inşaat bölümünde arttı. Hizmet dalının gelecek talep beklentileri ile perakende kesiminin satış beklentileri sert düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran 2022 periyoduna ilişkin Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat İtimat Endeksleri’ni açıkladı. Buna nazaran, itimat endeksi hizmet ve perakende ticaret bölümlerinde düşerken inşaat bölümünde yükseldi.

Mevsim tesirlerinden arındırılmış itimat endeksi Haziran ayında bir evvelki aya nazaran; hizmet bölümünde yüzde 1,7 ve perakende ticaret kesiminde yüzde 2,3 azalırken, inşaat kesiminde yüzde 1,7 arttı.

TALEP BEKLENTİSİ AZALIYOR

Hizmet bölümünün haziranda itimat endeksi 119 olarak gerçekleşirken perakende dalında bu sayı 118’e indi. İnşaat dalında ise inanç endeksi mayıstaki 81 düzeyinden 83’e çıksa da karamsarlık sürdü.

Perakende ticaret dalında gelecek 3 aylık periyottaki satış beklentisi ise evvelki aya nazaran sert düşerek yüzde 8 geriledi. Birebir halde hizmet kesiminde de talep beklentisi yüzde 5 geriledi.

Güven endeksleri 0-200 aralığında paha alırken endeksin 100’den büyük olması dalın mevcut ve gelecek periyoda ait optimistliğini, 100’den küçük olması ise karamsarlığını gösteriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.