Hidrojenle çalışan birinci tren hizmete başladı

Dünyanın birinci hidrojenle çalışan yolcu tren ağı yaklaşık dört yıl süren deneme sürüşlerinin akabinde Çarşamba günü Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde faaliyete geçti.

Aşağı Saksonya Ulaşım Kurumu’nun (LNVG) verdiği bilgilere nazaran Fransız imalatçı Alstom tarafından üretilen hidrojen yakıt hücresi tahrikine sahip 14 tren, dizel trenlerin yerine geçecek. Yeni trenlerin beşi şu anda kullanılıyor ve yıl sonuna kadar öbürleri da onları takip edecek.

Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil, “Bu proje, tüm dünya için bir rol model oluşturuyor” dedi ve ekledi: “Bir yenilenebilir güç eyaleti olarak ulaşım dalında iklim nötr olma yolunda bir kilometre taşı dikmiş olduk.” LNVG, deneme sürüşlerinin iki yılında seri öncesi trenlerin “herhangi bir sorun olmaksızın çalıştığını” belirtti.

Projenin toplam maliyeti, yaklaşık 93 milyon euro (92,4 milyon ABD doları). Alstom yaptığı yazılı açıklamada Coradia iLint emisyonsuz hidrojen yakıt hücreli trenlerinin, bin kilometrelik menzili olduğunu, böylece “bir hidrojen tankıyla tüm gün çalışabileceğini” söyledi. LNVG’ye nazaran trenler 1,6 milyon litre dizel yakıtı tasarrufu sağlayarak karbondioksit emisyonunu yılda 4 bin 400 ton azaltacak. Tren, saatte 140 kilometre azamî sürat yapabiliyor. Xinhua’ya konuşan LNVG Sözcüsü Dirk Altwig, “Gelecekte artık dizel tren satın almayacağız” sözlerini kullandı. Sonraki evrede öteki kullanımda olan eski dizel trenlerin değiştirilmesi gerekiyor. Şirket şimdi hidrojenli trenlerin mi yoksa bataryalı trenlerin mi kullanılacağı konusunda karar vermiş değil. Almanya sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 1990 düzeyine nazaran yüzde 65 azaltmayı hedefliyor. İklim nötr olma amacına, birinci plandaki tarihe nazaran 5 yıl daha erken olan 2045’e kadar ulaşılması gerekiyor.

Alstom İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Henri Poupart-Lafarge, “Emisyonsuz hareketlilik, sürdürülebilir bir geleceğin sağlanmasındaki en kıymetli gayelerden biri” dedi ve ekledi: “Dünya’nın birinci hidrojenli treni olan Coradia iLint, en son teknolojiyle birlikte yeşil hareketliliğe olan net adanmışlığımızı sergiliyor” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.