Harbiye’de milletlerarası konser serisi başlıyor: 34 Calling

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, bu sefer milletlerarası sanatkarların sahne alacağı 34 Calling’e konut sahipliği yapacak birinci yer oluyor. Konser serisi kapsamında milletlerarası çapta geniş dinleyici kitlesine sahip isimler İstanbul’da sahne alacak. İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin tertibi olan aktiflik serisi, 11 Haziran’da Hooverphonic with Orchestra konseriyle başlayacak. Kurulduğu 1995 yılından bu yana trip hop’u saykedelik, pop ve çok sesli elementlerle sentezleyen Belçikalı küme Hooverphonic, Türkiye’de birinci sefer gerçekleştireceği orkestral performansıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sevenleriyle buluşacak.

İSTANBUL’DA KAMANÇA RÜZGÂRI

34 Calling; 13 Haziran’da dünyaca ünlü kamança ustası Mark Eliyahu’yu ağırlayacak. Müziğinde Doğu ve Batı’yı harmanlayan; eski enstrümanları çağdaş ve tipler ortası seslerle birleştiren Mark Eliyahu’ya sahnede sürpriz isimlerin eşlik edeceği konser, İstanbul’da adeta kamança rüzgârı estirecek.

30 YILI AŞKIN MÜDDETTİR MÜZİK LİSTELERİNDEKİ YERİNİ KORUYOR

Türkiye’deki sevenleriyle buluşacak olan kümelerden biri de Latin müziğin efsanesi Gipsy Kings by André Reyes. İstanbul’un en itibarlı konser yerlerinden Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya olmak üzere Avrupa’nın farklı ülkelerinde büyük bir muvaffakiyet elde ettikten sonra dünya çapında tanınmaya başlayan Gipsy Kings, 60 milyon albüm satışı ve sahne performanslarıyla 30 yılı aşkın müddettir müzik listelerindeki yerini koruyor. 34 Calling kapsamında sahneye çıkmaya hazırlanan Gipsy Kings by André Reyes, 28 Haziran’da Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluşacak.  

Müzikseverlerle buluşacak bir başka isim Montreal, Québec kökenli post rock kümesi Godspeed You! Black Emperor. Kayıtlarını Constellation Records ile yayınlayan; post rock sahnesinin öncü ve en kıymetli kümelerinden, Montreal’li küme Godspeed You! Black Emperor, 13 Temmuz’da Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sevenleriyle buluşacak. 

34 Calling’e konser serisi biletleri Biletix’ten alınabilecek.

HOOVERPHONIC HAKKINDA

Hooverphonic, Ekim 1995’te kurulmuş Belçikalı bir müzik kümesi. 2000’li yıllara damgasını vuran trip-hop akımının öncü kümelerinden sayılan küme, seslerini bu tıbbın ötesine taşıyarak alternatif, elektronika, elektro pop ve rock biçimlerinin karışımını elde etti. 2021 yılında katıldıkları Eurovision müzik yarışının büyük finalinde Belçika’yı “The Wrong Place” isimli müzik ile temsil ettiler.

KAMANÇA USTASI MARK ELİYAHU

Mark Eliyahu, dünyaca ünlü tar ustası, bestekar, aranjör ve müzikolog olan Piris Eliyahu’nun oğlu olarak 1982 yılında Dağıstan’da dünyaya geldi. Doğduğu günden bu yana tüm yaşantısını müzikle iç içe geçirdi. Enstrümanlarla güçlü bağlar kurmaya keman ve piyanoyla başlayan Eliyahu, 12-13 yaşlarında bağlamayı keşfetti ve 16 yaşında bağlama eğitimi için Yunanistan’a giderek Ross Daly’den ders aldı.

Hocasından Türk müziğine dair bilgiler de edinirken, bir sabah CD’de çalan kamança sesini duydu ve bu sesten çok etkilendi. 17 yaşında kamança eğitimi almak için Azerbaycan’a giderek burada ustası Adalet Vazirov’dan Fars-Azeri müziği öğrendi.

Kamança ve tar üzere eski enstrümanları çağdaş ve cinsler ortası seslerle birleştiren; Doğu ve Batı’yı kaynaştıran Mark Eliyahu, müziğini bir adım öne çıkarıp derin bir ses seyahatine çıkarmaktadır.

REYES AİLESİNİN ÜYELERİ; GIPSY KINGS BY ANDRÉ REYES 

Latin müziğin dünyadaki en büyük temsilcilerinden biri olan Gipsy Kings, poptan etkilenen flamenko rumba albümleriyle 60 milyondan fazla sattı. Müziğiyle dünya çapında tanınan Gipsy Kings, birinci single’ları “Djobi Djoba”, “Bamboleo” ve “Baila Baila” ile memleketler arası mecralarda büyük muvaffakiyetler elde etti. Kardeşi Nicolas Reyes’la birlikte orjinal Gipsy Kings kümesinin kurucu üyesi olan André Reyes, yaklaşık 4 yıl evvel ferdî nedenlerle kümeden ayrıldı ve mesleğine Gipsy Kings by André Reyes ismi altında devam etti. Küme André Reyes, oğlu, yeğenleri, kuzenleri olmak üzere Reyes ailesinin üyelerinden oluşuyor. Orjinal kümeyle birlikte Latin Grammy kazanan ve Fransa Bestekarlar Derneği’nin “Sacem 2012” mükafatını alan André Reyes, başarılı mesleğini sürdürerek birçoklarının biletleri tükenen 300’den fazla şov gerçekleştirdi. Yüklü olarak hem klâsik hem de tanınan flamenko ve rumba ögelerini içeren farklı stillerde müzik söyleyen Reyes’in Gipsy Kings’i müzikseverleri heyecanlandırmaya devam ediyor.

GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR HAKKINDA

Grup ismini 1976 yılında Mitsuo Yanagimachi’nin direktörlüğünde Japonya’da çekilmiş siyah beyaz belgesel sineması God Speed You! Black Emperor’dan aldı. Godspeed You! Black Emperor, 1994 yılında Montreal’de gitarda Efrim Menuck ve Mike Moya, bas gitarda Mauro Pezzente’nin bir ortaya gelmesiyle kuruldu. Kümenin kuruluşu Steak 72 isminde mahallî bir kümeye dayanak olmak için bir ortaya gelmelerinden sonra gerçekleşti. Bundan sonra üçlü, bir albüm kaydetmeye karar vermeden evvel birlikte birkaç defa canlı performans sergiledi. All Lights Fucked on the Hairy Amp Drooling kaseti, 1994 yılında küme üyelerince yayınlandı. Kasetin yayınlanmasından sonra küme süratle genişledi ve tertipli olarak canlı performanslarına devam etti. Birinci albümlerini 1997 yılında yayınladıktan sonra 1998’den 2002 yılına kadar her yıl turneye çıktılar. 2003 yılında küme üyelerinin müzikle ilgilerinin farklı tiplere kayması sonucu belirsizlikte olduğunu duyurdular. Küme 2010 yılında, ortalarında Neurosis, Deerhoof, Black Dice, Scout Niblett ve Wolves in the Throne Room’un olduğu, kendileri üzere özel kümeleri topladığı All Tomorrow’s Parties şenliğinin küratörlüğünü üstlenmek ve konser vermek için çağrıldığında lakin tekrar ortaya çıktı. Yine canlanmış hâlde 10 yıl sonra birinci uzun çaları, Allelujah! Don’t Bend! Ascend!’i (2012) yayınladı ve onu tertipli bir turneyle takip etti. 2012 yılında Coachella Valley şenliğinde sahne aldılar. Artık kendilerini cezalandırıcı uzunlukta yollarda kalmaya tâbi tutmak yerine, küme kendine nefes alacak vakti bırakarak yine 2015’te Asunder, Sweet and Other Distress ve akabinde gelen turne döngüsü için bir ortaya geldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.