Genco Erkal’a beraat

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında 2016 ve 2020 arasındaki üç paylaşımıyla gerekçe gösterilerek açılan “cumhurbaşkanına hakaret” davasının üçüncüsü görüldü.

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu savcı mütalaasını sundu, Anayasa’nın 26. maddesine ve AİHM içtihatlarına yer vererek Erkal’ın paylaşımlarının doğal olduğunu belirtti.

Savcı, suçlamaya konu edilen paylaşımların politik ve eleştirel paylaşımlar olduğunu, hakaret kastı gütmediğini ve atılı suçun unsurlarının oluşmadığını belirttiği mütalaasında Erkal’ın beraatını talep etti.

Erdoğan’ın avukatı, çobanlık ve eğitimle ilgili paylaşımların kasıtlı hakaret içerdiğini belirterek Erkal’ın cezalandırılmasını istedi.

‘Ben de çobanım’ diyor

Mütalaaya katıldığını söyleyen Erkal, “Bu paylaşımlar bir eleştiridir, hakaret içermez. İddia makamının bunun kabul edilmesi sevindirici. Diploma meselesi yıllardır tartışılıyor bunu tek söyleyen ben değilim. Çobanlık konusunda Cumhurbaşkanının kendisi de ‘ben de çobanım’ diyerek kabul ediyor burada hakaret olamaz. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Erkal’a beraat

Erkal’ın avukatı Turgut Kazan mütalaaya katılarak beraat talep etti.

Avukat Kazan, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarının Türkiye’de bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyleyerek, “Fransa’da bu suçtan 2 dava açılmış. Türkiye’de sadece 7 yılda 169 bin soruşturma, 38 bin 608 dava açıldı” ifadelerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme, atılı suçun unsurları oluşmadığından Genco Erkal’ın beraatına karar verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.